Když jsem od konce minulého roku opakovaně říkal, že se zintenzivní tažení a tlaky proti řediteli ÚOKFK plukovníku Tomáši Martincovi ve snaze zbavit jej postu, nikdo mi nevěřil. A stalo se. Pro nezávislost policie tento jeho byť dobrovolný krok znamená jediné - definitní ztrátu nezávislosti.
Po vykonstruovaném procesu s policejním prezidentem Petrem Lessy se dokončil další proces, který začal před několika týdny prohlášením ministra Kalouska v Otázkách Václava Moravce, že ÚOKFK v případu vyšetřování firmy Amun-Re nekoná. Následovala přestřelka s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a nařknutí z výroby kompra, což Martinec kategoricky odmítá. Vše, i podle vyjádření Martince, dokončila slova ministra Kubiceho, že si další spolupráci jeho a Bradáčové neumí představit.
související: Martinec je blízko, smyčky se utahují. Proto Kalousek tlačí na jeho odvolání
Plk. Martinec se dnes pod nesmírným tlakem rozhodl rezignovat. Nejsem přesvědčen, že ÚOKFK odvedl kupříkladu v mém procesu dobrou práci, ale byl jsem od začátku přesvědčen, že policie potřebuje delangerizaci -výměnu na klíčových postech, která přinesla konečně nezávislost. Ta však dnes, resp. 15. května končí.
čtěte také: Langerivanovy ostrůvky vejdou do dějin: Kauza Julínek vzešla od Hegera
Komu vadil?
Pokud se podíváte na výroční zprávu útvaru, tak zjistíte, že se může pochlubit skvělými výsledky, o kterých se jeho předchůdcům Houbovi, Vrbovi a dalším, mohlo jen zdát. V Martincův prospěch jasně hovoří fakta a grafy. V zprávě o činnosti ÚOKFK je patrný markantní nárůst, ať už počtu zpracovávaných spisů, výnosů z trestné činnosti či počtu stíhaných osob. Právě Martincovy kvality byly trnem v oku vládnoucí ODS a TOP09.
Dala se čekat od Langerova muže Martina Červíčka nějaká podpora? Ne ten se omezil pouze na "štěk", že rozhodnutí Martince považuje za chlapské.
Čtěte také: