Obětovali zdraví pro republiku, nyní olympionici živoří. Vláda: nezajímá

29.05.2013
Obětovali zdraví pro republiku, nyní olympionici živoří. Vláda: nezajímá

Věra Čáslavská má důchod 7 000 korun. “Nejúspěšnější česká olympionička je tak spolu s dalšími reprezentanty, kteří pro naši zemi získali medaile na nejprestižnější světové sportovní události – olympiádě, ať už letní či zimní – pod úrovní průměrného důchodu v Česku,” řekla Kateřina Klasnová (VV). Průměrný důchod v ČR činí necelých 11 000 korun. Proto Věci veřejné podaly návrh zákona, kterým se dorovnává penze olympijských medailistů na průměrnou výši. Návrh dnes projedná vláda.

 

 

Účelem novely Věcí veřejných je ocenit zásluhy občanů České republiky, kteří jako reprezentanti Československé republiky, Československé socialistické republiky nebo České a Slovenské federativní republiky získali v období od 28. října 1918 do 31. prosince 1992 medailové ocenění, tj. zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili na zimních či letních olympijských hrách.“ Nejde tedy o to, že bychom chtěli zabezpečit sportovce, kteří reprezentovali naši zemi po roce 1992. Zjednodušeně řečeno, nepřidáváme na penzi Jágrovi. Chceme ale, aby tato země byla schopna vyjádřit svou úctu k lidem, kteří jí v minulosti přinesli celosvětový úspěch a prestiž,” řekla předkladatelka novely a šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová. “Vycházíme přitom z návrhu, který už jednou ve sněmovně byl a neprošel jen o jediný hlas,” dodala.

Návrh poslanců ODS a ČSSD před šesti lety přitom předpokládal přiznání měsíční renty olympijským medailistům ve výši 20 000 korun. “Tehdy to sněmovna odmítla kvůli finanční nákladnosti. Proto nyní navrhujeme pouhé dorovnání důchodů olympijských medailistů do průměrné výše. Je to tedy hlavně symbolické gesto, že si země svých úspěšných reprezentantů váží. I to však tato vláda odmítá,” kritizuje koalici Klasnová. 

doporučujeme: Klasnová zděšena: Z bývalého kostela, kde kázal Hus, má být nevěstinec

“Činí tak podle mě jen proto, že novelu podaly právě Věci veřejné. Protiargumenty vlády jsou účelové a nepřesné, například co se týče údajného rozlišení odměn podle druhu medaile. My žádáme stejné dorovnání důchodu do průměru pro zlaté, stříbrné i bronzové olympioniky. Stejně tak odmítáme výtku, že navyšujeme mandatorní výdaje. Pár tisíc pro několik olympioniků nemůže zruinovat rozpočet, z něhož unikají miliardy. Jak už jsem řekla, jde hlavně o gesto uznání,” uvedla poslankyně VV. Důležité podle ní je hlavně to, aby vláda a následně sněmovna podpořily novelu právě jako akt uznání a aby návrh prošel ve sněmovně do druhého čtení. “Veškeré drobné nedostatky lze pak řešit ve výborech,” řekla Klasnová. 

čtěte takéObčané budou platit absence poslanců dál. Jen VV a čtyři ovečky to chtěly změnit

Podle vlády by také mohl podpůrné programy realizovat Český olympijský výbor. “Jenže než by byl nový systém nastaven, bude pro mnohé olympioniky, kteří republice obětovali své zdraví v dobách, kdy sport nebyl dobrým výdělkem jako dnes, již pozdě,” řekla Klasnová. 

Pro srovnání, reprezentanti v Maďarsku a v Polsku pobírají celoživotní rentu již od 35 let, nikoliv až v důchodovém věku. Poláci dostávají cca 500 USD a Maďaři 1000 euro měsíčně. Z hlediska tohoto srovnání představuje návrh předkladatele finančně umírněnou variantu, jež ale je významným gestem České republiky. “Naše země tak může dát najevo, že si váží lidí, kteří ji ve sportu na světové úrovni reprezentovali, a že s ohledem na jejich úsilí a dobový kontext (do roku 1989) je připravena zajistit jim podmínky

článek vyšel na webu VV

 

 Čtěte také:

 

 
 
Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky