Klasnová: Müllerová přiznala chyby, změnit se musí sKarty i ZTP

12.06.2013
Klasnová: Müllerová přiznala chyby, změnit se musí sKarty i ZTP

Dvojitý velký boj vedou Věci veřejné proti ministerstvu práce a sociálních věcí. A v obojím, zdá se, alespoň částečně uspějí. “Včera jsme se při jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou a předsedou NRZP Václavem Krásou shodli, že ani sKarty, ani přístup k těžce zdravotně postiženým podle legislativy Jaromíra Drábka se ministerstvu nepovedly a je potřeba je změnit, popř. zrušit,” uvedla dnes šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová. Ta také přislíbila podporu celého klubu VV senátnímu návrhu na zrušení sKaret, který bude na pořadu dnes začínající sněmovní schůze.

  

V boji proti sKartám byl velmi významný úspěch Kateřiny Klasnové (VV), když v půli března navrhla sněmovně usnesení, jehož přijetím poslanci zavázali vládu ke zrušení sKaret. "Krátce na to začal o konci sKaret mluvit otevřeně i premiér Nečas. Ostatně, vláda je ze zákona zodpovědná sněmovna a její usnesení by měla respektovat," připomněla Kateřina Klasnová. Na včerejším jednání s Ludmilou Müllerovou se shodly, že projekt sKaret není dlouhodobě udržitelný. "Elegantním řešením by bylo podpořit napříč politickým spektrem senátorský návrh, jenž bude na programu právě začínající sněmovní schůze a jenž sKarty jednoduše ruší. Věci veřejné budou samozřejmě hlasovat pro senátní novelu," deklarovala Klasnová. Senátní novela je sněmovním tiskem 913 a čeká ji druhé čtení.

čtěte také:VIDEO: Návrh VV: Církve, neděláte charitu? Budete platit daně z příjmů!

"Přiznávám, že mě potěšil i výsledek našeho tlaku na ministerstvo ohledně postavení těžce zdravotně postižených osob, kdy ministryně přijala hned tři ze čtyř změn v novele podané Věcmi veřejnými," řekla šéfka poslanců VV. Na novele VV spolupracovaly se Sdružením zdravotně postižených v ČR a podporuje ji i Národní rada osob se zdravotním postižením, jejíž předseda Václav Krása včerejší jednání Klasnové s ministryní Müllerovou inicioval. 

čtěte také: Ani déšt ani sníh: Klasnová s Drastichovou předají šek na vrcholu Sněžky

Novela, kterou VV podaly již v lednu tohoto roku a o jejíž předřazerní na schůzi bude dnes Klasnová žádat, mění tyto čtyři věci:

Za 1) aby se držení průkazek nevázalo na zákon o soc. službách a příspěvek na péči (viz dříve podle lékařské diagnózy) – řada lidí je schopna a chce samostatně fungovat, jen potřebuje výhody v dopravě a parkovací místa 

Za 2) posuzování 36 základních životních potřeb a nikoli pouhých 10 podle MKF – Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví – má sloužit tzv. komplexní rehabilitaci 

Za 3) u amputářů nad kolenem a výše zpět příspěvek na zvláštní pomůcku, například na speciální úpravu vozidla 

Za 4) aby příspěvek na mobilitu byl automaticky poskytován u držitelů průkazu ZTP a ZTP/P (dnes vázáno na mobilitu a orientaci – nikdo nedostane) 

psali jsmeSANEP: Klasnová mezi nejdůvěryhodnějšími političkami

"Nepodařilo se nám prosadit změnu způsobu kvalifikace a návrat k posuzování podle 36 základních životních potřeb," mrzí poslankyni VV. Další tři změny však hodlá samo ministerstvo navrhnout komplexním pozměňovacím návrhem ke své novele, kterou 29. května projednávala vláda. "Bohužel původní návrh ministerstva neodděluje přiznávání průkazu ZTP a příspěvku na péči, což je jeden z největších problémů. Uvítala jsem tedy včerejší slib paní ministryně, že komplexní pozměňovací návrh k jejich vlastní novele bude brzy hotov a postavení těžce zdravotně postižených se tak konečně zlepší. Samozřejmě, nejjednodušší by bylo podpořit návrh VV, ale to už bych asi po ministryni chtěla v rámci politického boje příliš," usmála se Klasnová. Ministerstvo tak podle ní sice pomalu, ale přece plní slib změny legislativy, který zazněl už koncem dubna na sněmovním semináři k postavení ZTP, pořádaném právě Klasnovou. 

článek vyšel na webu VV

 

Články z rubriky vize VV:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky