ČR ujíždí v konkurenceschopnosti vlak. Vláda nečiní, vláda spí

25.10.2012
ČR ujíždí v konkurenceschopnosti vlak. Vláda nečiní, vláda spí

Na dnešním jednání Sněmovny čelil premiér Petr Nečas interpelacím poslanců mimo jiné na téma konkurenceschopnost a zahraniční obchod ČR.  A přestože se Nečas snažil argumentovat tradiční rozpočtovou kázní,  v obhajobě neobstál.  

 

 

Petra Nečase už několik měsíců kritizuji za to, že se propadáme na žebříčcích konkurenceschopnosti, že vláda nečiní žádné kroky, přestože to premiér Nečas už mnohokrát zmiňoval. Vláda je v souvislosti s konkurenceschopností kritizována odborníky za to, že se nedrží doporučeními NERVu, poradního orgánu, který si sama vytvořila.

související: Mateš nás skvěle Nečasi. Poklesy v konkurenceschopnosti už nestačím sledovat

Fatální bylo dnešní Nečasovo prohlášení o prorůstových opatřeních. Prohlásil, že jakékoli pumpování peněz do ekonomiky je nepřijatelné a že kvůli růstu nebude zvyšovat státní dluh. Podle premiéra si prý máme vybrat mezi českým ekonomickým růstem, českým deficitem veřejných financí, českou mírou nezaměstnanosti a českou mírou ohrožení chudoby, anebo, třeba slovenským ekonomickým růstem, ale také slovenským deficitem veřejných financí, slovenskou mírou nezaměstnanosti a slovenskou míru ohrožení chudoby. Tato odpověď mi přijde jako od dítěte školního věku. Vůbec nechápe logiku mojí argumentace. Celou dobu hovořím o tom, že Česká republika je plná zbytečné byrokracie, která brání konkurenceschopnosti. Založení podnikání, placení daní, vývoz do cizích zemí – to vše je u nás hrozně složité a zdlouhavé.

Nečas snad nepochopil, že prorůstová opatření nejsou o tom, že budeme utrácet. Jsou o tom, že efektivně využijeme to, co máme a nebudeme podnikatele a vývozce zbytečně brzdit byrokracií a předpisy.

čtěte také: Prof. Švejnar poučuje vládu: Růst ekonomiky a výše DPH jsou spojené nádoby

Neuvěřitelná liknavost vlády se ukázala i v jeho dnešních prohlášeních. Na otázku, co vláda teda činí, její předseda odpověděl: Schválili jsme implementace mezinárodní konkurenceschopnosti. Obměnili jsme řídící výbor pro konkurenceschopnost a založili jsme nový úřad implementace na MPO.

Nečas je v pozici předsedy vlády již dosti dlouhou dobu. Za tu dobu však stihnul jen ustanovit výbor, úřad a propustit a najmout úředníky.  V den, kdy se začalo poprvé mluvit o zvyšování DPH, začal Nečas mluvit také o tom, že vláda přijde s masivním prorůstovým balíčkem. A co jsme dnes od něj slyšeli? Prorůstových opatření má být celkem 18. Zatím se zpracovávají a mají být realizována do půlky roku 2014.

Toto sdělení snad ani premiér nemůže myslet vážně. Než se probere, uvidí jen poslední vagón vlaku, který bude někde v dáli. Jinými slovy než Nečasova vláda něco pro českou ekonomiku skutečně podnikne, uplyne dva a půl roku, a to je luxus, který si nemůžeme dovolit. Česká republika si v současnou chvíli nemůže dovolit přešlapování na místě.  Za Nečasova úřadování se toho povedlo žalostně málo. Důchodovou reformou kritizují všichni, odborníci z NERVu, prezident republiky a pochopitelně opozice. Sociální reforma se změnila v marast korupce, skandálů a policejního zatýkání. Zdravotnická reforma se tiše poslala k ledu.  Co jste tedy, pane premiére udělal pro lepší zítřky?

 

psali jsme:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky