V pátek zveřejnil Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu, který vede profesor Jan Švejnar, nový odhad vývoje české ekonomiky. Letos by měla ekonomika poklesnout celkově o jedno procento. Příští rok bychom naopak o jedno procento měli růst. Tato prognóza se přibližně shoduje s tím, co říká Česká národní banka i Ministerstvo financí.
Jaká je však nejzásadnější informace: jakékoliv tyto prognózy jsou navázány na dvě podmínky. Jedna vnější, kterou neovlivníme – stabilní situace v eurozóně. A jedna vnitřní, kterou můžeme ovlivnit naprosto zásadně – domácí poptávka.
Když se na jaře 2011 domlouvalo zvýšení DPH kvůli důchodové reformě, byl očekávaný růst pro rok 2012 2,5 %. Dnes to máme naprosto jinou realitu: pokles o 1 %, tedy o 3 a půl procentního dobu níže, než byla původní očekávání. Pokud to převedeme na daňový výběr, znamená to přibližně 30 mld. Kč. Není sice přesně vyčísleno, jak by na tom bylo české hospodářství, kdyby se DPH nezvyšovalo, ale zle očekávat, že zásadně lépe.
Nyní v odlišné ekonomické situaci nám ekonomové v podstatě říkají, že příští rok můžeme růst, ale v případě, že se zvýší DPH, za nic neručíme. Následná ekonomická předpověď by se musela přehodnotit.
čtěte také: Dodrží Nečas slovo? EU jedná o bankovním socialismu
Stále připomínám důležitý fakt. Jedno procento růstu ekonomiky znamená 12 miliard do státního rozpočtu. Zvýšení DPH přinese 16 (či podle upřímnějších odhadů Kalouskovo úředníků 12 až 17) miliard.
Příští týden se ve Sněmovně bude schvalovat daňový balíček. Doufám, že se za náš návrh na ponechání sazeb 14 a 20% najde dostatečná podpora. Zvýšení DPH by totiž mohlo mít opět fatální dopad na ekonomiku. To čemu musíme zabránit je bludný kruh recese a vysokých daní.
Další články z rubriky Makroekonomie: