Před několika týdny jsem interpeloval pana premiéra ve věci nejnovějších propadů ve vývoji naší konkurenceschopnosti, který mi odpověděl, že je velmi rád, že se poslanci o toto téma zajímají. Dnes ale odpovědný ministr Kuba, první místopředseda ODS, hovořil, že je v konkurenceschopnosti vlastně vše v pořádku.
Souhrn 329 kritérií IMD (Institute for managment developement) však hovoří o naprostém opaku. V důsledku osvícených vládních pseudoreforem jsme se v létech krize propadli z 28. na 33 místo ze všech hodnocených zemí a to až za Kazachstán.
data zde
Je třeba premiéru Petru Nečasovi v souvislosti připomenout jeho řeč ze dne 12. března 2012 na Žofínském fóru a návazně pak ze dne 28. dubna na vlastní ideové konferenci ODS v Českých Budějovicích. Premiér tehdy hovořil o podpoře konkurenceschopnosti, kterou chtěl docílit těmito opatřeními:
- razantní odstraňování desítek až stovek regulací a zbytečných předpisů
- omezení administrativní zátěže pro podniky
- odvod DPH až po proplacení faktury
- uzákonění 30denní splatnosti faktur
- zpřístupnění všech formulářů státní právy na jednom webu
- podpora rizikového kapitálu
- zjednodušení přístupu k úvěrům pro malé a střední inovativní firmy
- podpora výzkumu a vývoje
Realita je však trochu odlišná. Za celé dva a půl roku této vlády nebylo přijato žádné takové opatření a do toho navíc první místopředseda ODS Kuba zde říká, jak je vše fajn.
čtěte také: Index blahobytu by měl Nečasově vládě otevřít oči. Klesáme a klesáme
Připomínám, že na jaře 2011 jsme tady již měli kompletní Rámec strategie konkurenceschopnosti, vypracovaný NERVem a nápadně podobající se i té dnešní koncepci. Podle tohoto již téměř dva roky starého dokumentu jsme se například měli stát logistickým centrem regionu a náležitě z toho těžit. Jak ale z toho máme těžit, když vláda nechce snížit na rozumnou úroveň spotřební daň na naftu.
čtěte také: Kalouskův náměstek: Naftu bych zlevnil
Již v tomto roce měla začít realizace několika cílů, ale pokud je porovnáme s realitou, uvidíme, co vláda učinila
„posílení právní jistoty soukromých subjektů v ČR“ – a realita? Soukromé subjekty dodnes ještě neví, zda za tři týdny budou platit základní sazbu DPH 20%, nebo vyšších 21 a nebo naopak nižších 17,5%.
„Zabezpečení boje proti korupci proti zásahům zvenčí“ Té bylo v tomto roce zřejmě dosaženo odvoláním nezávislého policejního prezidenta Lessyho.
„Zvýšit aplikace nejnovějších technologií v ČR a podporovat začínající podniky v této oblasti.“ – v roce 2013 jsme měli v žebříčku Světového ekonomického fóra dostat mezi přední země světa, nicméně v tomto roce jsme v této kategorii propadli z 81 na 122 místo.
O rozběhnutí trhu s rizikovým kapitálem je škoda mluvit, CzechInvest je dnes dobrý leda tak k zadávání podezřelých IT zakázek, v dostupnosti rizikového kapitálu jsme se za poslední rok posunuli z 85. na 84. místo a to s prominutím jenom díky tomu, že se Slovinsko v tomto roce výrazně propadla. Mimochodem nějaká Guyana za stejné období stoupla z 83. na 52. místo, asi se tam ten rok obešel bez podezřelého hospodaření klíčové státní instituce.
související: