V České republice je dodáváno teplo z centrálního zásobování teplem (CZT) – tepláren pro tři miliony občanů. Velkou skupinou jsou občané a domácnosti, kteří jsou nuceni odebírat teplo z tepláren za neúměrně vysoké ceny, které se každým rokem navyšují. Teplo dodávané z tepláren slouží jak k vytápění, tak i ohřevu teplé užitkové vody (TV) a tato položka tvoří v měsíčních nákladech na bydlení mnohdy více než jednu polovinu. Řešením v této neutěšené situaci je vybudování vlastního zdroje tepla a ohřevu teplé vody.
Teplárenské provozy si v České republice užívají jedné z dalších přetrvávajících bašt socialismu a za významné podpory v legislativě zbytečně vytahují desetitisíce korun ročně z kapes svých odběratelů, především z řad občanů žijících v panelových a bytových domech, kteří jsou napojeni na drahou dodávku tepla z teplárny.
související: Ťuk, ťuk: Energetická chudoba klepe na dveře poloviny domácností
Když hovoříme o drahém teple z tepláren, musíme zde uvést konkrétní porovnání cen z centrálního zásobování teplem a lokálního ekologického zdroje tepla a teplé vody. Jako příklad zde uvádíme panelové domy na sídlišti Na tržišti ve městě Staňkov na Domažlicku v západních Čechách. Panelový dům, do kterého dodává teplo teplárenská společnost, platí za 1GJ tepla 680,- korun, což představuje pro třiceti bytový dům při celkové roční spotřebě tepla 980GJ náklady 666 400,- korun, přičemž totožný sousední dům využívající dodávky tepla z vlastního ekologického zdroje, kdy vytápění je zajištěno zemním plynem a ohřev teplé vody zabezpečuje solární ohřev, platí za 1GJ tepla 332,- korun s celkovými ročními náklady 325 000,- korun a to včetně nákladů na amortizaci, obsluhu a provoz systému. Každý rok v tomto případě zaplatí občané žijící v domě s centrální dodávkou tepla o 341 400,- korun zbytečně navíc. Za rok na jeden byt činí tento rozdíl neuvěřitelných 11 380,- korun.
doporučujeme: Místostarosta Tišnova: Nebudeme prohlubovat závislost na CZT
Bohužel, v případě odpojení se od centrálního zdroje tepla se setkávají zástupci panelových a bytových domu s účelově vytvořenými překážkami ve stavebním a energetickém zákoně, podpořeným značnou nevolí úřadů veřejné správy úzce propojených s teplárnami při odpojení a vybudování vlastního ekonomického a ekologického zdroje tepla.
Naším cílem je zde připravit legislativní změny v takovém rozsahu, aby bylo vytvořeno rovné tržní prostředí, kterého dnes legislativně zneužívají monopolní dodavatelé tepla z řad teplárenských provozů.
více zde: Nechceme drahé teplo. Domácnosti musí mít možnost vybrat si zdroj
Další priority VV: