V zájmu objektivity a pravdy je zapotřebí podotknout, že na rozdíl od Polska a Německa se potraviny na Slovensku a v Rakousku ukázaly být dražší než u nás. Ovšem k této výši cenové hladiny Slováky i Rakušany přivedly ty samé faktory, které Polákům a Němcům umožnily mít levné potraviny. Jedná se především o výši DPH, liberálnost trhu s potravinami, zemědělskou politiku státu, ale také pěknou řadu dalších makroekonomických a politických faktorů.
Srovnání Německa a Polska zde: Srovnejte ceny potravin s našimi sousedy. Tabulka uvnitř
Podívejme se proto na kroky, které naše sousedy dovedly do této svízelné situace a poučme se z nich proto, abychom se v ní neocitli sami!
Převaha zelených čísel v tabulce je evidentní, nákup uskutečněný v České republice za 709,10 Kč by na Slovensku stál o 43,81 Kč více a v Rakousku by takovou rodinu také přišel o 26,42 Kč dráž. S čísly však pěkně zamíchala cena již v dřívějším článku zmíněného kojeneckého mléka, které je v Rakousku o celých 87 korun dražší! Toto je typickým problémem nás i Slováků, pro některé značky jsme prostě druhořadým trhem a podle toho taky nastavují své ceny. Proto jsou stále aktuální tak dobře známé nákupy Čechů v Drážďanech, kde se například prodává stejné značkové oblečení jako u nás, ale za polovic naši ceny.
více zde:Nestlé Beba 4 PRO 700g – jak drahé je mít v Česku děti!
U běžných potravin jsou však ceny nejvyšší přece jen v Rakousku. Tato země patří však vůbec k nejdražším v celé EU, nicméně za jejich cenovou hladinu do značné míry mohou i chyby tamní vlády, ze kterých by se měla česká vláda poučit.
O dost hůře jsou na tom Slováci, kteří nejsou ani zdaleka tak bohatí a u kterých po přijetí společné evropské měny došlo k velmi silné vlně zdražování, posílené o bezprecedentně vysokou sazbu DPH: při nákupu potravin tam lidé platí 20% ceny do státní kasy.
A právě to by nás mělo zajímat nejvíce. Při kontrolním nákupu jsme na Slovensku zaplatili o necelé 44 koruny více, ovšem téměř 43 koruny z tohoto rozdílu cenových hladin tvořila vyšší sazba DPH. Tedy, s určitou dávkou zjednodušení lze tvrdit, že kdyby měli Slováci stejné DPH na potraviny jako my dnes, pak by cena nákupu v obou zemích byla zcela stejná.
čtěte také: Smutný rekord ČNB prolomen. Skepse se rozlila po ČR a bude hůř
Taková je samotná podstata věcí, a to, co bychom si měli ze všech těchto srovnání odnést. Jsou-li potraviny v zemi dražší než u sousedů, může za to stát a plnou zodpovědnost za to má pochopitelně jeho vláda. Politici nemohou a nesmí tvrdit, že na to nemají vliv a vždy a všude musí dbát na zájmy svých občanů a na to, proč vlastně byli do svých křesel zvolení. Dvakrát více to platí pro přední představitele této koalice, zvolené pod hesly nezvyšování daní a liberálních ekonomických svobod. Tato vláda činí přesný opak svých předvolebních slibů a má na svědomí nebývalou drahotu v našich obchodech.
psali jsme: Ševčík: Daňový Talibanec Kalousek vyhlásil džihád
EU se šprajcla a státní kase hrozí "maňas" 25 miliard. Co dál, pane Kalousku?
Mateš nás skvěle Nečasi. Poklesy v konkurenceschopnosti už nestačím sledovat