E-tunelování státní pokladny

16.12.2012
E-tunelování státní pokladny

Progres vlastní celému našemu století neobešel stranou ani státní správu, sluhové národa si našli cestu, jak ukrást více a rychleji – IT zakázky. Stojí to téměř tolik co stavba dálnic a přitom tomu nikdo nerozumí. Má to zefektivňovat a zeštíhlovat státní správu, místo toho počet úředníků nadále neudržitelně roste a o efektivitě ani nemá cenu mluvit.

 

 

 

Analýza Ministerstva vnitra bezmocně hlásí: ve státní správě bylo v roce 2010 celkem zaměstnáno o 3,5 % více úředníků než v roce 1999, v ústřední státní správě pak dokonce o 24 % zaměstnanců více než na konci 20. století.

To znamená jediné, za desetiletí, během kterého se mobilní telefony staly samozřejmosti a internet spolu s počítačovou technikou zrychlily a zefektivnily naši práci tak, jako nikdy dříve, státní správa zpomalila a zhoršila svojí práci. Za desetiletí, kdy byly utráceny desítky miliard korun na IT systémy a jiné IT zakázky pro státní správu, státní správa jenom nabobtnala.

Na první pohled to vůbec nedává smysl. Jediným účelem nových technologii má přece být zrychlení a zefektivnění práce, kterou jsme dříve vykonávali bez nich. To znamená, že když jsme dříve k odvedení určité práce potřebovali 10 úředníků, dnes díky tomu, že jsme jim koupili počítače, jich stačí 9 a jeden může jít pracovat do soukromého sektoru, vydělávat a platit daně, kterými se bude spolupodílet na živení jeho 9 bývalých kolegů. Nebo jestli před zavedením gigantického a neúměrně drahého softwaru ministerstvo mělo 10 tisíc zaměstnanců, dnes díky drahé technologii svede svojí práci udělat stejně dobře s 9 tisíci lidi a tisíc administrativně zdatných zaměstnanců obohatí naše hospodářství o svoji nově uvolněnou pracovní sílu.

Na tomto principu ten progres stojí. Díky tomu, že dnes nepracuje jako ve středověku 80% našich obyvatel v zemědělství, mohli tito lidé vybudovat moderní průmysl. Díky tomu, že dnes máme efektivnější průmysl než na počátku 20. století, zvládne stejnou práci méně lidí a ti „přebyteční“ dokázali vybudovat vyspělý sektor služeb. Jediným sektorem našeho hospodářství, který se nepohybuje na časové ose progresu vpřed, nýbrž degraduje, je státní správa. 

V polovině třicátých let, za slavné prvorepublikové éry, bez počítačů a mobilů, připadal jeden státní úředník na 143 obyvatel. Dnes máme jednoho byrokrata na 40 obyvatel, kteří ho i s jeho předraženými IT systému musí živit.

Příčina toho všeho je banální a všudypřítomná – zkorumpovanost a lhostejnost celé naší státní správy - politiky počínaje a paní u přepážky konče. Celý systém je nemocný a svojí váhou stahuje naši ekonomiku ke dnu. Rozumný ministr požaduje od drahé IT zakázky, aby jeho rezortu dovolila fungovat o 10% efektivněji a propustit tak 10% zaměstnanců. Reálný ministr (nebo jeho náměstek) požaduje 10% z ceny zakázky do své kapsy a 10% navýšení počtů svých zaměstnanců podle principu „více podřízených = více peněz = spokojení podřízení a větší prostor pro osobní zbohatnutí, z negativních následků toho všeho nechť se zblázní můj nástupce“.

Jak z toho ven? Ne, my nepotřebujeme kulaté stoly, stostránkové koncepce plánující něco neurčitého a nefunkčního na 20 let dopředu a současnou „zodpovědnou“ vládu. Čelní představitelé této vlády měli 6 let k tomu, aby nám prokázali svojí naprostou neschopnost a byli v tom dostatečně úspěšní. My potřebujeme tvrdou manažerskou ruku, nacvičenou z byznysu a připravenou nereformovat státní správu, nýbrž ji systematicky a natvrdo rušit.

Zákon by měl stanovit tvrdá a jasná pravidla, kudy dál. Pokud ministr nedovede co půl rok zlevňovat administrativní chod svého rezortu o 1%, musí automaticky odstoupit. Pokud IT zakázka nedovede zajistit propuštění nejméně 10% zaměstnanců, nesmí být realizována. A že to nepůjde bez škrtání a rušení jednotlivých funkci ministerstev? Tím lépe, ty nejzbytečnější a nejnesmyslnější padnou automatický jako první. Už tady nebudeme potřebovat žádnou vicepremiérku pověřenou zeštíhlením státní správy a stěžující si, že ji ministerstva sama sebe neudají, kde a co škrtnout. Stanovme to Ministerstvům zákonem a ministři se pak budou muset snažit. 

autor: Sergej Pavljuk

 

Další články z rubriky Makroekonomie:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky