Poláci si půjčují poprvé v historii levněji než my. Investoři podle všeho oceňují polskou snahu zaměřit se více na podporu hospodářského růstu a méně lpět na drastických škrtech ve veřejných výdajích. K dokreslení události přispívá i skutečnost, že Česko má u renomovaných agentur paradoxně vyšší úvěrový rating.
Nejsem připraven vychvalovat polskou hospodářskou politiku do nebes, má pochopitelně celou řádu nedostatků jako výši státního dluhu 57% oproti našemu 41% nebo nižší konkurenceschopnost, přestože ta naše se stále propadá. Ani svou 12% nezaměstnaností nám Polsko nemůže jít příkladem, ale včerejší makroekonomická data ukázala, že nás severní sousedé předběhli. I přes vyšší míru státního deficitu má Polsko k dispozici levnější peníze.
Hospodářské politice polské vlády nelze upřít jednu zásadní odlišnost od české politiky: ta polská není slepá. Tamní vláda při svém počínání reálně zohledňuje hospodářský růst, rozumí tomu, že na něm závisí blahobyt národa a vnímá souvislost mezi růstem ekonomiky, růstem odvodu daní a tedy i následnou možnosti poklesu daní nebo snížení deficitu státního rozpočtu.
související: Vsadím pleš na to, že Kalousek 16 miliard navíc nevybere
Právě snížení deficitu si dal polský premiér Donald Tusk před několika měsíci za cíl a dokázal rázem dramaticky přiblížit úrok z tamních státních dluhopisů našim dnešním ukazatelům. Úspory přirozeně zpomalily růst ekonomiky, a tak si teď Poláci vybírají mezi pokračováním parádního růstu HDP ve výši 3-4% ročně v kombinaci s rozpočtovým deficitem okolo 5% a nebo mírným růstem HDP okolo 1-2% ročně v kombinaci s rozpočtovým deficitem jako u nás.
My, se sveřepým ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který se hodlá proškrtat až pod zem, máme již pro rok 2013 prakticky vybráno – propad HDP, zvýšení schodku státního rozpočtu a zvýšení daní k tomu. V tom lze Polákům jejich vládu a jejich možnost volby skutečně závidět.
Další články z rubriky Makroekonomie: