Kalouskovo nadhodnocování růstu je hazard

28.11.2012
Kalouskovo nadhodnocování růstu je hazard

Dnes jsem měl na plénu před projednáváním státního rozpočtu dva proslovy a hned v úvodu svého vystoupení jsem navrhl oprostit se od ideologických polemik zprava i zleva a podívat se na státní rozpočet a vůbec na návrh zákona o státním rozpočtu jen v konkrétních číslech a faktech.

 

 

 

Státní rozpočet a úvodní komentář k němu z úst ministra financí Miroslava Kalouska jsou bohužel lživé nebo alespoň polopravdivé informace založeny na několika mýtech.

Tím prvním a nejzásadnějším je, že státní rozpočet počítá reálně s vyššími příjmy, než kterých bude schopen dosáhnout. Státní rozpočet, tak jako každoročně kopíruje stále stejnou strategii ministra financí, ale i premiéra.  To jest nadhodnotit příjmy a následně provádět nesystémové, účelové, politicky motivované škrty, které jsou pod tlakem okolností sníženého příjmu státního rozpočtu nutné učinit.

souvisejícíNový Kalouskův rozpočet - staré triky v novém kabátě

Kalousek uvedl, že státní rozpočet očekává růst ekonomiky pro příští rok 0,7 % a že se jedná o konsensuální názor řady autorit, které podobný růst očekávají, což je nejflagrantnější a nejzásadnější lež, která dnes na půdě PS zazněla.  

Kupříkladu Česká národní banka 1. listopadu predikovala růst pro příští rok 0,2 %, nikoliv 0,7 %. Renomovaný institut CERGE zastoupeným profesorem Švejnarem sice deklaroval, že by ekonomika mohla růst o 0,7 %, nicméně pod podmínkou, že se nebude zvyšovat DPH, což se nestalo, a proto CERGE jednoznačně očekává růst nižší. Sečteno podtrženo, vláda České republiky za mnoho posledních let zcela standardně nadhodnocuje příjmy státního rozpočtu.

čtěte takéKalousek "pořešil" finále Davis cupu, žertují živě komentátoři ČT

Není tedy spor o tom, že by ministr financí měl proto raději předkládat státní rozpočet realisticky možná o něco skeptičtěji, ale nepouštět se do dalšího negativního zcela zásadního rizika pro českou ekonomiku a pro českou veřejnost v tom, že příjmy jsou opětně nadhodnoceny a příští rok bude hrdinsky ministr financí opětně provádět nesystémové škrty v řádu sedmi možná deseti možná ještě více miliard korun. Současná predikce Miroslava Kalouska mi přijde jako hazard.

Žádná prorůstová opatření

Státní rozpočet počítá pro příští rok se zvýšením příjmů Ministerstva dopravy o 7 miliard korun. Když si vzpomenu na hádku loni v létě, na základě které se přidávalo Ministerstvu dopravy 5 miliard pro to, aby zůstalo u stagnace státních příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury, aby se zachovaly peníze pro základní rozvoj dopravní infrastruktury v České republice, byla to obrovská hysterie a obrovská koaliční bitva. Dnes se jakoby vzletně a pozitivně přidává Ministerstvu dopravy 7 miliard korun. Reálně se však zapomíná dodat to, že Ministerstvo dopravy tento rok především díky špatné práci ministra dopravy nevyčerpá několik miliard korun, kupř. na opravách českých silnic, ale ani na výstavbě nových dálnic. Jinými slovy řečeno, oněch 7 miliard jsou spíše převáděné prostředky z roku 2012 do roku 2013. Sečteno podtrženo, reálné prostředky v tomto volebním období a i nyní meziročně pro Státní fond dopravní infrastruktury, pro Ministerstvo dopravy, klesají, při nejlepší vůli stagnují. To znamená, že se reálně nejedná o žádná nová prorůstová opatření.

  

další články z rubriky Makroekonomie:

 

  

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky