Ostře sledovaný evropský summit o vzniku Bankovní unie přinesl celou řadu reakcí našich představitelů. Po prezidentu republiky Václavu Klausovi se vyjádřil k připravovanému systému také Guvernér ČNB Miroslav Singer a rozhodně nešetřil skepsí a výstrahami.
Klaus označil minulý týden rodící se Bankovní unii za „umělé, nepřímé a nedobré řešení“. Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera je Bankovní unie dokonce nebezpečná, a to především tím, že může podlomit finanční stabilitu Česka. Centrální banka přesun pravomocí ohledně dozoru nad finančním trhem na celoevropské instituce kritizuje dlouhodobě. Vadí jí především případný přesun pravomocí při zachování stejné míry odpovědnosti za stabilitu finančního trhu. Bankovní sektor ČR je přitom nejen podle Singera ale i jednotlivých ukazatelů velmi stabilní a disponuje dostatkem zdrojů i kapitálu, čímž je dobře připraven na případné výkyvy a šoky..
Námitky vyslovil minulý týden i premiér Nečas a požaduje záruky. Česká republika je podle něj připravena případné návrhy vetovat, pokud nebude zaručena stabilita tuzemských finančních institucí. Nečas požaduje, aby mateřské společnosti českých bank, z nichž naprostá většina je v rukou velkých finančních ústavů eurozóny ( jako. Société Genérale nebo Erste Bank) nemohly v případě potíží stahovat peníze z českých dcer nebo si na jejich úkor vylepšovat svou platební bilanci.
související:Dodrží Nečas slovo? EU jedná o bankovním socialismu
Jednotný dohled nad bankami, o němž se diskutuje, by se měl týkat v prvé řadě zemí eurozóny, avšak mohly by se k němu připojit i další země, pokud budou chtít. V dalších krocích by pak mělo dojít ke společnému garančnímu systému vkladů a měl by vzniknout fond na řešení problémů bank.
Další články z rubriky Makroekonomie