Jan Kristek je ředitelem společnosti MARKETA - REMONE s.r.o., která se statutem chráněné dílny zpracovává od roku 2005 elektroodpad. Také on prožívá temné období plné nejistot a vhledem k nespravedlivě nastavenému zákonu hrozí jeho firmě reálný bankrot a následné propouštění zaměstnanců. Kristek, s vědomím hráče, který nemá, co ztratit, se rozhodl pohovořit i o detailech smlouvy s Asekolem.
Pane řediteli, vy jste přeci měli uzavřenou smlouvu s někým z velkých hráčů, co se stalo?
Do rroku 2011 jsme měli uzavřenou smlouvu se všemi kolektivními systémy. Od r. 2012 s námi přestala spolupracovat firma Asekol, (má licenci na sběr vysloužilých informačních technologií a telekomunikační zařízení, spotřebitelských zařízení a hraček, vybavení pro volný čas a sporty) jelikož si pod hlavičkou Enviropolu, což je uměle vytvořená společnost s totožnými vlastníky jaké má Asekol, vybudoval za peníze z recyklačních poplatků vlastní zpracovatelské zařízení v Plzni - Borských Polích.
Doporučujeme: Bez obalu: Podnikatel s elektrošrotem promluvil o praktikách Velkých hráčů: "Ženou nás do krachu"
Vy jste ale nebyli jediní, co dopadli tvrdě na dlažbu
To ne. V letošním roce ukončil Asekol prakticky ze dne na den spolupráci s většinou zpracovatelů, z nichž polovina je chráněných dílen. Posledních 6 zpracovatelů z původních 22, čeká s největší pravděpodobností stejný osud po dokončení zpracovatelského zařízení v Jihlavě, které Asekol buduje pro Moravu. Kromě zneužití dominantního postavení na trhu dochází ze strany Asekolu k dalším závažným pochybením a to v době, kdy stále více subjektů požaduje důrazné prosazení principu neziskovosti na úrovni kolektivního systému, zvýšení dohledu nad činností ze strany státu a důslednou kontrolu finančních toků.
související: V pondělí bude v Praze horko: Nabroušení sběratelé elektroodpadu se sjíždí do Sněmovny
Můžete prozradit, co obsahovala smlouva mezi Vámi a Asekolem?
Asekol mohl smlouvu kdykoli bez udání důvodu okamžitě vypovědět. Zpracovatel, tedy my, se musel zavázat na 10 let k mlčenlivosti nebo třeba v dodatku jsme museli uvést všechny naše odběratele apod., Byla to taková "koloniální" smlouva
Dají se nějak kvantifikovat zmařené investice, které způsobil žraločí přístup Asekolu?
Naše společnost investovala do nákupu technologie a vybavení zpracovatelského zařízení od r. 2005 10 mil. Kč. V součtu všech zpracovatelů se jedná o mnoho milionů investic. Nikdo z nich nečekal, že KS Asekol, kterému stát udělil monopolní moc, vybuduje za peníze z recyklačních poplatků vlastní zpracovatelské kapacity, které nebyly vůbec potřebné, a díky smlouvám s obcemi a městy odstřihne od dodávek elektroodpadu všechny zpracovatele.
Kolik zaměstnáváte lidí?
V naší chráněné dílně zaměstnáváme 50 zaměstnanců, z nichž 46 je zdravotně postižených. Nedojde-li ke změně podmínek, resp. změně zákona, budeme muset drtivou většinu z nich propustit. Velmi vítáme aktivitu doktora Bárty a jsme připraveni bojovat proti zvůli Asekolu, která je posvěcena státní mocí. Všichni zpracovatelé cítí, ale také většina dopravců, že se jedná o existenční záležitost.
čtěte také: Bárta: Oligopol kolektivních systémů je třeba rozbít. VV připraví novelu
Další priority VV