Nové mimikry lichvářů. Jejich pomoc s oddlužením = vaše tragédie

27.11.2012
Nové mimikry lichvářů. Jejich pomoc s oddlužením = vaše tragédie

Se stále lepším maskováním přicházejí lichváři jen proto, aby svou oběť připravili o peníze. Tentokrát jsou jejich mimikry obzvláště záludné, neboť se vydávají za oddlužovací finanční servisy nebo insolvenční poradce, poté však vrazí klientovi "dýku do zad".

 

 

 

 

 

Případ bezbřehé drzosti lichvářů v kombinaci s neuvěřitelnou naivitou dlužníka serveru popsal plzeňský advokát František Koranda.

Pan Josef P. je zaměstnaný jako hlídač. Předtím ale nějakou dobu nepracoval. Vznikla mu povinnost platit si sociální a zdravotní pojištění, ale nečinil tak. Začaly mu chodit platební rozkazy, respektive výměry od sociálky. Vznikl mu také dluh u operátora a měl malou půjčku. Dohromady v zásadě "pakatel" dvanáct tisíc korun. Pan P. ale také vlastnil byt, u něhož byly v katastru nemovitostí zapsány tzv. exekuční plomby právě kvůli výše zmíněným dluhům. S náklady exekucí se už tyto závazky vyšplhaly ke třiceti tisícům.

Do jeho života vstoupila společnost s ručením omezeným tvořená jedním společníkem. "Firma má jako předmět činnosti finanční služby, konsolidaci úvěrů, půjčky a samozřejmě ovládá informační technologie, jako je placený vstup do registru dlužníků, kde zjistí dlužníky například z onoho malého okresního města,“ vysvětluje systém  právník.

čtěte také: Lichváři útočí. Každých 20 minut insolvence jednoho Čecha

Smyčka se kolem Josefa P. začala utahovat. „Finanční servis“ si placeným přístupem do katastru nemovitostí zjistí, jaký mají dlužníci nemovitý majetek. Zadají osobu a vyjede jim k tomu, jaký má kde byt, dům či pozemek. Tato možnost není volně veřejně přístupná. Pak se roztočí kolotoč, který se v jedné a té samé podobě opakuje v celé republice v tisících případech.

1 ku 10, neber to?

Jednatel firmy kontaktoval Josefa P. a slíbil mu řešení exekucí. Nabídl mu, že byt od něj odkoupí, uhradí za něj všechny závazky, a co zbyde, mu vrátí. Zdálo se to solidní. Navíc Josef P. bydlí většinou u družky. "Pak ale ještě Josef P. přistoupil na to, že mu jednatel finančního servisu půjčí 600 tisíc korun, ale prý že to ovšem bude jen ,jako‘ a že vše se vypořádá při koupi bytu,“ shrnuje záludnost právník Koranda. Jednatel, resp. lichvář, vypsal šek na 600 tisíc, Josef P. šel spořádaně do banky a šek vyinkasoval. S „finančním servisem“ podepsal smlouvu o půjčce, kde mu lichvářova firma půjčuje 600 tisíc korun na čtyři dny, přičemž za sjednání půjčky si firma účtuje 100 tisíc korun, plus dále smluvní pokutu za nedodržení splátky dluhu.

související: Pozor na praktiky "rychlopůjčkařů". Za tisícovku smlouva na třináct stran

Poté oba navštívili exekutora, kde sepsali exekutorský zápis o uznání dluhu s doložkou vykonatelnosti – tedy po pěti dnech s již možnou exekucí na byt – a současně se podepsali smlouvu o převodu bytu z Josefa P. na lichvářovu společnost, kde je uvedena cena bytu 850 tisíc korun.

„Z ceny bytu byla stržena půjčka, úroky, odměna za sjednání půjčky, vypořádání exekucí, odměna za vypořádání exekucí, takže Josefu P. se dostalo zpět z ceny bytu 850 tisíc korun pouhých 95 tisíc korun,“ popsal tragédii Koranda.

Až odpoledne se Josefu P. rozbřesklo, najednou pochopil, že sice exekuce ve výši 12 tisíc korun jsou asi vyřešeny, ale že přišel o byt a na dlani mu zůstalo 95 tisíc korun. Až pak se obrátil na advokáta. Podle něj je celý „podvod“ v podstatě perfektní a svým způsobem nenapadnutelný. Obrana může být založena pouze na smlouvu o půjčce, kterou firma, finanční servis‘ poskytla. Ta by mohla u soudu být napadena jako lichvářská, ale s velmi nejistým výsledkem.

          

 

Všechny články z rubriky Proti lichvě:

Sdílení
Vít Bárta varuje před lichvou a exekucemi

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky