Zdá se, že se firmy poskytující úvěry začaly přeorientovávat na jinou klientelu. Tou se pro tentokrát stal mentálně postižený chovanec dětského domova, na kterého podle tamní ředitelky ušili boudu mimo jiné zaměstnanci společnosti Provident.
Vedení Providentu se tento článek nebude lehce číst, jelikož se až dosud společnost chlubí na svých internetových stránkách, že „ Obhájila 1. místo v Indexu etického úvěrování od organizace Člověk v tísni!" a že "Provident Financial podruhé zvítězil při srovnání etiky podnikání nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů.“ Tento smutný příběh s výše zmíněným oceněním naprosto koliduje.
Ředitelce dětského domova v Tišnově došla trpělivost, když byla křivda spáchána na jedné z jejich oveček. Podala trestní oznámení na Lukáše. P, který, patrně coby bývalý zaměstnanec firmy Provident, ve spolupráci se současnými zaměstnanci, zprostředkoval vyřízení půjčky pro Jana. K. Na tom by zatím nebylo nic neetického, jenže pan Jan. K je umístěn v dětském domově, podle ředitelky dosahuje jen nízké mentální úrovně, absolvoval pouze základní školu praktickou a jeho čtenářská a finanční gramotnost je na velmi nízké úrovni. Podle ředitelky nedokáže porozumět psanému text a těžko chápe mluvený projev.
čtěte také: Dekódovali jsme Kalouskovu řeč o lichvě. Ministr žije mimo realitu
„Pan Lukáš zneužil snížených mentálních schopností Jana a přemluvil ho, aby si vyřídil půjčku od firmy Provident. Údajně zaměstnance této firmy sám kontaktoval a Janovi sdělil, že je jejich zaměstnancem. Po prvním neúspěšném pokusu, kdy vyřízení půjčky selhalo na tom, že je Jan student, přemluvil Lukáš Jana k podání nové žádosti na základě falešného tvrzení, že již má trvalý příjem. Přestože zaměstnanci Providentu patrně o tomto podvodu věděli, navíc věděli i to, že Jan pobývá v dětském domově, mu půjčku vyřídili,“ uvedla ředitelka v trestním oznámení.
Jan následně obdržel od zaměstnankyně společnosti částku 11 tisíc, přičemž 8 tisíc si ihned nechal Lukáš, další peníze si rozebral zprostředkovatel falešné adresy a na podvedeného Jana zůstala pouhá tisícovka, ze které má dnes ale na krku dluh bezmála 19 tisíc korun.
Lukáš měl už před tím pohledávky, které neuhradil a podle ředitelky je spolupráce mezi Providentem a Lukášem podezřelá, měla by se policie celou transakci, na jejímž konci zůstal poškozený mentálně zaostalý Jan, prověřit.
Podobný případ, v němž se obětí zločinného spolčení stala též duševně postižená, navíc matka malého dítěte, se nedávno podařilo u soudu vyhrát.
více zde: Významný verdikt. Soud prokázal lichváři "zapovězený" paragraf
Další články z kategorie Lichva: