Pacienti, kteří zamíří do lékáren s receptem od doktora, mohou velmi často slyšet, že jejich přípravek není k dispozici. A musí sáhnout po dražší variantě. Jedná se třeba o životně důležité léky jako je inzulin pro cukrovkáře, či Clexan sloužící proti tvorbě krevních sraženin. Problém je i nedostatek levných přípravků na astma, stejně tak k dostání není až 70 procent léků pro HIV pozitivní pacienty.
Tento kritický nedostatek je způsoben změnou zákona, kterou iniciovala Karolína Peake (LIDEM). Nechala totiž ze zákona vyškrtnout pasáž, která zakazovala vyvážet léky, jichž je v České republice nedostatek.
"Toto je obrovský problém, třeba HIV pozitivní lidé nesmějí vypadnout z léčby. Paní Peake nezodpovědně nakládá s životy nemocných lidí", vysvětluje členka Středočeské rady VV doktorka Alice Čečilová.
Pasáž zákona o zákazu vývozu byla vyškrtnuta prý proto, aby nenarušovala volný evropský trh. Distributoři jen musí nahlásit, které přípravky vyvezli. Obdobné omezení platí například i na Slovensku. Slovům o ochraně volného trhu lze tak jen stěží věřit. Vždyť i Slovenko je součástí EU. Přesto Peake a ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že státní regulace trhu s léky by mohla být v rozporu s evropským právem, a proto se touto cestou Česká republika nevydá.
čtěte také: Z nejhoršího jsme venku. Mediální tlak zabral, pojišťovny ustupují
„Jeden z mnoha důvodů, proč české léky končí v Německu je, že vývozci tam za ně dostanou zaplaceno dvakrát tolik, než by inkasovali v České republice“, dodává Čečilová.
Stát by se v principu neměl omezovat svobodný trh a regulovat vývoz. V případě léků musíme však brát na zřetel, že v sázce je lidské zdraví a často i životy. Podivují se nad chladnokrevnosti těch, kteří na to neberou ohled. Český stát by měl primárně starat o české občany.
Články z rubriky Rušení nemocnic