Nátlak pojišťoven na Ústecku: „Zrušte oddělení, dáme vám smlouvu!"

16.12.2012
Nátlak pojišťoven na Ústecku: „Zrušte oddělení, dáme vám smlouvu!

„Nejdřív ale počkáme, jak dopadnou krajské volby.“ Takto útočily zdravotní pojišťovny na nemocnice v Ústeckém kraji od léta. Omezení zdravotní péče se týká většiny nemocnic v kraji. Nejhůře na tom jsou tři: v Žatci, Roudnici nad Labem a Duchově. Nově také v Rumburku. Rok končí a nemocnice stále nemají novou smlouvu.

 

 

Tento týden sice dostaly návrh smlouvy, ale absolutně nemožný. Hovoří se v něm například o tom, že se nemocnice musí řídit přílohami ke smlouvě, kterou podepsaly. "Jenže k té smlouvě žádné přílohy nepřišly, takže my nevíme, co bychom podepisovali," říká dobře obeznámený zdroj jedné z nemocnic.

související: Kádner vyslyšel nářky občanů. Zatlačil na Hegera, kvůli rušení nemocnice v Roudnici

V Žatci se z celkových osmi oddělení jedná o kompletním zrušení dvou oddělení: pediatrie a gynekologie. Nejhorší scénář může čekat nemocnice v Duchcově a Roudnici nad Labem. Tyto dvě totiž dostaly od pojišťoven návrh na krátkodobou smlouvu s útlumem akutní lůžkové péče. Což znamená, že by do roka zanikly. „Občan má právo na zdravotní péči. A nedovedu si představit, že by mu stát toto právo odpíral. Plánuji v tomto směru jednat s ministrem zdravotnictví a hájit zájmy pacientů v Ústeckém kraji,“ říká David Kádner, poslanec a starosta Nové Vsi v Horách za Věci veřejné.

Sledujeme tunelování nemocnice v Mariánských Lázních:

 

 Zrušením odborných oddělení, jako pediatrie či chirurgie, by došlo k ohrožení Zákona č.20/2008 v plném rozsahu, neboť takto předložená a vnucovaná smlouva pojišťovnami nerespektuje zejména dostupnost zdravotní a nemocniční péče z hlediska geografického uspořádání a nereflektuje ani klimatické a terénní podmínky daného regionu. „Pokud by se zrušila odborná oddělení konkrétně v rumburské nemocnici, potom by například lidé z dolní části šluknovského výběžku cestovali do nejbližšího zdravotnického zařízení v Děčíně a České Lípě až 90km,“ upozorňuje Ladislav Račok (VV) z Rumburka.

Každý si přeje mít jistotu.

Netýká se to jen lidí. Dokonce i zdravotnická zařízení touží po tom vědět, co bude. Do dnešního dne nemají nemocnice v Ústeckém kraji jasno, zda budou schopny poskytovat od nového roku lékařskou péči. Nemají totiž uzavřenou smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Nejistota nemocnic pochopitelně netrápí jen zaměstnance, ale hlavně pacienty a především občany kraje, pro které se tak i dosud samozřejmé poskytnutí zdravotní péče mění stále více v nejistotu. „Tohle je prostě krize. Nemít jistotu práce, na to si tu už lidi zvykli, ale nemít ani jistotu v základní zdravotní péči, to už je přímo likvidační,“ komentuje situaci dvaasedmdesátiletý Josef Oliva, který právě sedí v čekárně ordinace v žatecké nemocnici. „Díky Kalouskovi jsme se ve zdravotnictví dostali do doby před rokem 45,“ srovnává Květoslav Žižka, který v prosinci oslaví osmdesát let.

 

související:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky