„Nejdřív ale počkáme, jak dopadnou krajské volby.“ Takto útočily zdravotní pojišťovny na nemocnice v Ústeckém kraji od léta. Omezení zdravotní péče se týká většiny nemocnic v kraji. Nejhůře na tom jsou tři: v Žatci, Roudnici nad Labem a Duchově. Nově také v Rumburku. Rok končí a nemocnice stále nemají novou smlouvu.
Tento týden sice dostaly návrh smlouvy, ale absolutně nemožný. Hovoří se v něm například o tom, že se nemocnice musí řídit přílohami ke smlouvě, kterou podepsaly. "Jenže k té smlouvě žádné přílohy nepřišly, takže my nevíme, co bychom podepisovali," říká dobře obeznámený zdroj jedné z nemocnic.
související: Kádner vyslyšel nářky občanů. Zatlačil na Hegera, kvůli rušení nemocnice v Roudnici
V Žatci se z celkových osmi oddělení jedná o kompletním zrušení dvou oddělení: pediatrie a gynekologie. Nejhorší scénář může čekat nemocnice v Duchcově a Roudnici nad Labem. Tyto dvě totiž dostaly od pojišťoven návrh na krátkodobou smlouvu s útlumem akutní lůžkové péče. Což znamená, že by do roka zanikly. „Občan má právo na zdravotní péči. A nedovedu si představit, že by mu stát toto právo odpíral. Plánuji v tomto směru jednat s ministrem zdravotnictví a hájit zájmy pacientů v Ústeckém kraji,“ říká David Kádner, poslanec a starosta Nové Vsi v Horách za Věci veřejné.
Sledujeme tunelování nemocnice v Mariánských Lázních:
Zrušením odborných oddělení, jako pediatrie či chirurgie, by došlo k ohrožení Zákona č.20/2008 v plném rozsahu, neboť takto předložená a vnucovaná smlouva pojišťovnami nerespektuje zejména dostupnost zdravotní a nemocniční péče z hlediska geografického uspořádání a nereflektuje ani klimatické a terénní podmínky daného regionu. „Pokud by se zrušila odborná oddělení konkrétně v rumburské nemocnici, potom by například lidé z dolní části šluknovského výběžku cestovali do nejbližšího zdravotnického zařízení v Děčíně a České Lípě až 90km,“ upozorňuje Ladislav Račok (VV) z Rumburka.
Každý si přeje mít jistotu.
Netýká se to jen lidí. Dokonce i zdravotnická zařízení touží po tom vědět, co bude. Do dnešního dne nemají nemocnice v Ústeckém kraji jasno, zda budou schopny poskytovat od nového roku lékařskou péči. Nemají totiž uzavřenou smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Nejistota nemocnic pochopitelně netrápí jen zaměstnance, ale hlavně pacienty a především občany kraje, pro které se tak i dosud samozřejmé poskytnutí zdravotní péče mění stále více v nejistotu. „Tohle je prostě krize. Nemít jistotu práce, na to si tu už lidi zvykli, ale nemít ani jistotu v základní zdravotní péči, to už je přímo likvidační,“ komentuje situaci dvaasedmdesátiletý Josef Oliva, který právě sedí v čekárně ordinace v žatecké nemocnici. „Díky Kalouskovi jsme se ve zdravotnictví dostali do doby před rokem 45,“ srovnává Květoslav Žižka, který v prosinci oslaví osmdesát let.
související: