REPORTÁŽ Tradiční Politická kavárna Víta Bárty praskala ve švech. Několik desítek lidí se do malého prostoru jen tak tak vešlo – jak shodně potvrdili organizátoři pro ParlamentniListy.cz, jednalo se o největší počet přítomných za celou dobu existence tohoto podniku. Je evidentní, že zájem o „angažovaná“ odpoledne je v krajské metropoli čím dál větší.
Velký čas zabrala diskuse o bezdomovcích. Přítomní se shodli na tom, že je zapotřebí mít přesné údaje, kolik je vlastně na Plzeňsku lidí bez domova, takzvaně „na ulici“, a jaké kapacity mají charitativní organizace, které zajišťují, že mají v případě potřeby kam hlavu složit. Předseda Věcí veřejných na sebe prozradil, že v roce 2009 zpracoval studii o bezdomovectví a že je tedy s tímto tématem „v obraze“.
Nelze kriminalizovat všechny
Uvedl rovněž, že snaha vytěsnit bezdomovce z města může být zástupný problém a nelze kriminalizovat paušálně všechny obyvatele s odkazem na odůvodnění „.. aby tu například neposedávali bezdomovci… a proto odstraníme lavičky nebo z nich uděláme nepříjemná chladná sedadla.“ Mezi místními aktivisty se pak začalo hovořit o kmotru Jurečkovi, který údajně slíbil, že výměníky tepla mohou bezdomovci využívat přes zimu, ale nakonec by se z nich měla stát malá parkovišťátka nebo by se ty starší měly dokonce zbourat.
čtěte také: Bárta pro Týden.cz: Jurečko šíří sicilský duch strachu
„U kamer pochybuji o jejich efektivitě,“ řekl Bárta. „ Je třeba si uvědomit, jaké jsou náklady na jejich pořízení, údržbu a fyzické sledování a kde je nakonec výsledek. Cítí se občané nakonec bezpečni, přispěje to skutečně ke snížení kriminality? Je správná cesta plzeňského magistrátu, že místo rušení heren instaluje kamery?“
související: Ostuda Plzně pokračuje. Zastupitelstvo se opět nechalo koupit hazardem
Herny – jedno velké zlo
Tak jako při předposlední návštěvě šéfa Věcí Veřejných v Plzni se hovořilo rovněž o hernách, které jsou podle návštěvníků besedy velké zlo, které se navíc rozšiřuje i do příměstských částí Plzně, jako je například Chrást a další. Občané rozčileně poukazovali na skutečnost, že údajné příjmy z automatů nevyváží dalekosáhlé škody, počínaje běžnou kriminalitou a konče gamblerstvím nebo exekucí. „Některé ulice v kolem centra Plzně připomínají Las Vegas,“ řekl pro ParlamentniListy.cz aktivista Jakub Sobek. „Jsou kasina a výherní automaty dobrou známkou Evropského města kultury?“.
čtěte také: Zápisky z Plzně: Raději předražený Světovar než Jurečko
článek vyšel na serveru ParlamentníListy.cz
Související: