Radikální řez do počtu heren, který zastupitelé Plzně plánovali ještě na jaře, se nekoná. Záměr snížit jejich počet ve městě z 280 na 81 vzal za své. Strany vládnoucí v Plzni tak jen potvrdily, že sice spolupracují, ale ve prospěch hazardní lobby, nikoliv občanů.
Podle zastupitelky VV Lucie Šrailové jednání plzeňských zastupitelů jasně ukázalo, jak to vypadá, když hazardu hrají do not i samotná města. „Plzeňští zastupitelé s výmluvou, že nejsou schopní domluvit se na nulové toleranci hazardu, mu jen otevřeli dveře. Rezignovali tím na jakoukoli formu jeho regulace,“ informuje členka VV, která se jednání zastupitelů zúčastnila.
Klíčovou roli v tom sehrál fakt, že hazardu se odmítl vzdát první plzeňský obvod, a tak herny zůstanou i v samotném centru města dál. „Smutně zněly argumenty o tom, že městská část se bez příjmů z hazardu neobejde, a proto herny vykázat nechce. Odmítáme se smířit s logikou, která připouští, že z peněz z hazardu, které jsou pošpiněné často tragédiemi rodin gamblerů, město nemá problém financovat byť chvályhodné sociální, sportovní kulturní nebo charitativní projekty,“ uvádí dále Šrailová.
čtěte také: Starostovi Plzně obuli auto, vyvázl ale bez pokuty
Regionální Věci veřejné odmítají i další alibismus z úst koaličních zastupitelů, jenž na jednání zastupitelstva zazněl. Ti svorně tvrdili, že pokud město herny nepovolí, budou je majitelé provozovat v soukromých bytech po Plzni, což je naprostá hloupost.
Posledním jednáním zastupitelstva došlo ke konzervaci nejhorší možné varianty, a hazard tak zůstává dokonce i v samotném centru města. Město se tak levou rukou dále podílí na tragédii rodin a pravou rukou přerozděluje plody respektive drobty z těchto tragédií. Věci veřejné i na parlamentní půdě proti hazardu vytrvale bojují, proto nehlasovali pro podobu loterijního zákona, který jde na ruku provozovatelům heren
související: Nová past hazardu. Gambling v mobilních telefonech stahuje mladistvé do závislosti
foto: centrum Plzně
Psali jsme: