Ze zákulisí: Kmotři opustili republiku. Co to znamená pro vládu?

23.10.2012
Ze zákulisí: Kmotři opustili republiku. Co to znamená pro vládu?

V pražském politickém podsvětí se rozšířila zpráva, že tento týden se bude mezi kmotry zatýkat. První, kdo odjel a vyhnul se případnému zatčení, je „dopravní“ kmotr Pavla Dobeše Jiří Frkal. Důvodu nebýt na očích je však více. Jedním z nich je, že místní sdružení ODS hlasuje o nominacích na nového (či starého) předsedu ODS na blížící se kongres strany, jelikož počet nominací naznačí sílu rebelů i Nečase.

 

Oblíbenou strategií zákulisních hráčů je nepálit si prsty než bude jasné, jak celá věc dopadne. Tito zákulisní hráči prožívají v současnou chvíli velké dilema. Na jedné misce vah stojí zájem strany přežít a nezvyšovat daně, ale riskovat předčasné volby spojené se ztrátou penězovodů na straně druhé prohloubení úpadku strany, ale zase rok a půl přístupu ke státním zakázkám. Navíc nenaštvat si budoucího současného či jiného budoucího předsedu stany tím, že jej nepodpoří, je velké riziko. MFD dnes píše, že rebelové oslovili Martina Kubu a Pavla Blažka, aby kandidovali proti Nečasovi, ale ti to odmítli.

Podle mých informací je však situace ještě složitější. Kmotři totiž nerespektují Tluchoře jako vůdce Nečasovské opozice, on je pouze jedním z partnerů do debaty či jinak řečeno černý otrok pro špinavou práci svrhnout Nečase. Kmotři při společném vyjednávání s Tluchořem, který se chytře nestaví do čela oponentů, zatím ani nenašli shodu na Nečasově nástupci, který by byl navíc akceptován prezidentem republiky pro pověření k sestavení nové vlády. Navíc prezident ani veřejně neoznámil, že by vůbec někoho dalšího z ODS sestavením vlády pověřil.

Výhodou premiéra Nečase je, že váhaní kmotrů znamená pro něj podporu, protože je pravdou, že pokud není, jak říká prezident Klaus plán B (tedy vize nového kapitána) je obtížnější na rozbouřeném moři kapitána odvolat.

Rozkývejme vládu

Sečteno podtrženo pro VV je správné tlačit s opozicí na projednání DPH před kongresem ODS, jednak aby se rozkývala zkorumpovaná vláda ve svých základech a navíc po kongresu je dost dobře možné, že vůle rebelů ochabne a zvýšení DPH se nakonec odhlasuje. Nicméně je patrné, že ODS potřebuje prostor k zákulisnímu jednání, do kterého spoustu lidí, mimo jiné svou nepřítomností v ČR, nemá chuť.

Třetí čtení tedy zjevně nepřijde na pořad dříve než příští týden, a vláda tedy v tomto týdnu ještě bezesporu přežije. K zákulisním debatám možných kompromisů patří i debata o oddělení funkce předsedy strany a předsedy vlády, tuto variantu však Nečas jednoznačně odmítnul. Černým koněm na nového předsedu může býti ještě Tomáš Chalupa nebo Petr Bendl.

 

Další články z rubriky Zákulisí:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky