K argumentům ústavní stížnosti poslanců VV Michala Babáka a Otto Chaloupky se připojilo již 19 senátorů. Ústavní stížnost proti Zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi bude tedy podána skrze senátorskou iniciativu.
Věci veřejné se již po třetí obrací na Ústavní soud se stížností s návrhem na zrušení vládní podoby Zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. „Jsem rád, že se Ústavní soud již nyní nemůže odvolávat na formální překážky a bude se zákonem a našimi věcnými argumenty zabývat,“ uvedl Michal Babák.
psali jsme: Věci veřejné svůj boj s církevními restitucemi nevzdávají. Vyzýváme senátory!
„Mrzí nás, že předchozí stížnost ztroskotala právě na nedostatečném počtu poslanců, kteří by ji svým hlasem otevřeně podpořili, počet poslanců za VV bohužel nestačil,“ pokračuje Babák. Otto Chaloupka a Michal Babák se však nenechali odradit a v Senátu sehnali více než potřebných 17 podpisů senátorů.
Ústavní stížnost podpořili nestraníci, zástupci hnutí Severočeši.cz, ale i představitelé ČSSD a KSČM. „Nejen závažnost předložených argumentů v ústavní stížnosti, ale ji jména signatářů z řad senátorů mě utvrzují o velké šanci, že s touto stížností uspějeme a změníme nepřijatelný a vůči českému státu nevýhodný vládní zákon,“ zdůraznil ve svém vystoupení Chaloupka.
čtěte také: Chaloupka s Babákem přivezli verdikt EVLP: České soudy mlčí, justiční mafie řádí dál
Obsahově se stížnost zaměřuje na stejná sporná místa v zákoně, hlavní důvody k podání stížnosti jsou:
1. při projednávání došlo několikrát k porušení Jednacího řádu Poslanecké sněmovny
„Myslím, že naše stížnost má velkou naději na úspěch, převážně proto, jakým způsobem byl zákon prosazen, jak byl znásilněn legislativní proces,“ pokračuje Babák. Poslanci Michalu Babákovi bylo při projednávání 3. čtení zákona 13. července 2012 odebráno slovo, při vrácení zákona ze senátu nebyl dodržen termín k projednávání zákona. Dále se hlasovalo po půlnoci dne 9. listopadu 2012 opět při vrácení zákona ze senátu a v neposlední řadě se hlasovalo o přestávce téhož dne.
2. církvím byl vrácen majetek podle netransparentních parametrů – chybí výčtový zákon, na což Věci veřejné dlouhodobě upozorňovaly už v době, kdy byly ve vládní koalici
3. stanovená finanční náhrada je diskriminační vůči ostatním restituentům
4. je porušována Listina základních práv a svobod občanů ČR
5. zákon prolamuje ve svých paragrafech hranici 25. února 1948
6. zákon prolamuje tzv. Benešovy dekrety
„Ústavní stížností, kterou nyní podpořilo i 19 senátorů, chceme docílit zrušení celého tohoto zákon a navrhujeme, aby do doby než tento zákon ústavní soud posoudí, byla odložena jeho účinnost a bylo zastaveno vydávání majetku církvím,“ uzavírá Babák.
Věci veřejné nejsou proti navrácení majetku církvím, nesouhlasí však se současnou podobou, kterou považují za štědrý a neopodstatněný dar církvím zcela se vymykající podobě restitucí z 90. let. Svou stížností chceme přispět ke skutečně spravedlivému narovnání. O to více si vážíme vůle a odvahy senátorů, kteří se přihlásili k argumentům této ústavní stížnosti
Další články z Rubriky Vize VV: