Navrátilová (LIDEM) nepřijela na zastupitelstvo, přerovská škola se zrušila

28.06.2013
Navrátilová (LIDEM) nepřijela na zastupitelstvo, přerovská škola se zrušila

Učitelky a rodiče dětí ze základní a mateřské školy Mateřídouška v Přerově – Předmostí požádaly poslankyni Janu Drastichovou a Jiřího Kohouta z Věcí veřejných o pomoc. Školu, která vzorně a ukázkově vychovává ve vzájemné symbióze jak děti s fyzickým nebo mentálním postižením, tak děti zdravé, chce totiž město Přerov sloučit s běžnou základní školou J. Á. Komenského.

 

Důvodem měla být úspora nákladů a snižující se počet žáků v ZŠ Komenského. Přitom populační křivka roste, úbytek dětí nastane pravděpodobně až za 6 – 8 let.

Poslankyně Drastichová školu navštívila 27. května 2013 a během dvouhodinové diskuse si vyslechla takovéto reakce:

čtěte také:Ani déšt ani sníh: Klasnová s Drastichovou předají šek na vrcholu Sněžky

„Syn má vysoce funkční autismus, je vhodný k integraci, ale jedině v podmínkách nynější školy. Má asistenta, WC má u třídy, nemůže totiž sám chodit na záchod, nezvládá velké prostory, hodně dětí, hluk, netrefil by sám do školy. V nové škole asi nebude mít ani asistenta, bude v obrovském labyrintu. Jsem z toho nešťastná,“ smutně se svěřovala jedna maminka.

„Moje dítě je tady šťastné,“ prohlašovali rodiče.

„Dcera seděla v první lavici sama, mohla komunikovat s učitelem. Teď bude sedět s někým v lavici ve třídě s 25 žáky. Děsí se toho.“

„Tým učitelů v základní škole J. Á. Komenského není nakloněn integraci handicapovaných dětí, dřívější ředitel vůbec do školy postižené děti nechtěl.“

„Chceme, aby naše děti byly spokojené,“ znělo od maminek jedním hlasem. „A v Předmostí jsou naprosto spokojené. Proč chce přerovská radnice naše děti o tuto spokojenost připravit?“

psali jsme: Rom z Přerova zaměstnával 31 lidí: " Asekol nás ponížil, proto jsme zbankrotovali "

MŠ a ZŠ Mateřídouška má nyní 50 zaměstnanců včetně 8 asistentů, kteří dětem individuálně pomáhají. Z celkového počtu 183 žáků je 19 integrovaných dětí. Systém integrace je plně v souladu s republikovou koncepcí školství do roku 2020, škola by mohla být vzorem pro ostatní. Město Přerov by na školu mělo být hrdé, a ne ji rušit. Základní škola Komenského má přitom jen 20 zaměstnanců, kteří ani nejsou vyškoleni pro práci s handicapovanými dětmi.

Poslankyně Drastichová byla připravena zúčastnit se zasedání zastupitelstva města Přerov, na němž mělo být sloučení škol projednáváno na základě podpisové iniciativy občanů, kteří s postupem radnice nesouhlasí. V červnu se však do kauzy vložila Dagmar Navrátilová ze strany LIDEM, která je poslankyní za Olomoucký kraj a prohlásila: „Nemám jediný důvod koordinovat své kroky s poslanci jiných krajů.“

psali jsme: Dášo, Lenko, Jirko, Radime, je mi z vás na nic. John vás držel za ruku

Podle Drastichové, která je poslankyní za sousední Moravskoslezský kraj, není důležité, kdo konkrétně pomáhá a za jaký kraj je kdo poslancem. Aby na zasedání nedošlo k nějakým mezistranickým půtkám, které by škole mohly ublížit, ponechala volný prostor Dagmar Navrátilové: „Věřím, že paní Navrátilová, pokud brání tomu, abych škole pomohla já, se zasadí o to, aby Mateřídouška v přerovském Předměstí mohla dále existovat pod svou vlastní samostatnou identitou. Ta škola si to zaslouží, protože se dětem skvěle věnuje.“ 

Olomoucká poslankyně Navrátilová však na zasedání zastupitelstva města Přerov nepřijela a škola byla zrušena.

 

článek vyšel na webu VV

Další články z rubriky Vize VV:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky