Lídr Úsvitu Ries: 30 tisíc lidí na záchraně Kyselky, to je demokracie zdola

15.10.2013
Lídr Úsvitu Ries: 30 tisíc lidí na záchraně Kyselky, to je demokracie zdola

Televizního dokumentaristu a známého bojovníka za záchranu lázní v Kyselce Pavla Přemysla Riese zlákal na svou krajskou kandidátku šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura. Spojení se zrodilo někdy v létě v Karlových Varech. Okamura hledal osobnosti, které inklinují k přímé demokracii a mají s ní zkušenosti.  "To my v Asociaci pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví máme. Dokázali jsme vyburcovat 47 tisíc lidí kvůli Karlovu mostu. Práce se na něm musely nakonec přerušit, dokud se neudělá stavebně historický průzkum. Kvůli záchraně Kyselky se za nás postavilo skoro třicet tisíc lidí, což nikdo nečekal. To je demokracie zdola," říká lídr Úsvitu Pavel P. Ries.

 

 

Takže Okamura oslovil vás?

 no. O knize Úsvit od Pavla Kohouta jsem věděl už dávno předtím. Ta myšlenka mě oslovila a zaujala. Okamura ji uchopil dobře. 

Necítíte se spíš jako maskot tím, že jste nastavil svou známou tvář a jméno? 

V žádném případě. To bych nepřipustil. 

Považuju vás za umělce a ti většinou v politice trpí. 

Hodně jsem zvažoval všechna pro a proti. Ve mně se sváří dvě linie: umělecká a pak geny mého otce - buřiče, který se také v politice angažoval a odnesl komunismus životem. Rehabilitovali ho až po smrti po roce 1989. Možná proto se angažuju v občanských sdruženích. 

Jenže to je něco jiného než velká politika, ne? 

Není. Jednám s lidmi a musím je přesvědčovat o myšlence něco zachránit. Není jednoduché získat na svou stranu desítky tisíc lidí. Politika je vyčpělá, zapomněli jsme, že pochází od slova polis - obec. V politice přece nejde o soutěž a vítězství jako ve sportu. Ale o co nejlepší službu lidem. Vidět ožralé politiky, jak slaví výhru ve volbách, to je strašné. Jsem otočený k historii a vnímám spíš 19. století, kdy politika fungovala jinak. Poslanci říšského sněmu ve Vídni byli placeni jen a pouze za účast na schůzích. Pan hejtman Karlovarského kraje by s 51 procentní docházkou přišel pěkně zkrátka, kdyby byl v parlamentu placen jen za účast. 

Všiml jsem si, že se do něj často navážíte. Proč se vymezujete zrovna vůči němu? 

Je přece šéfem krajské vlády. Holedbá se s ČSSD, že dají zemi do pořádku. Co dělali dosud? Drží prst na tepu většiny krajů a tím i na tepu země. Když byl hejtman u 51 procent hlasování v parlamentu, tak se tedy kraji věnoval jen na 49 procent. K tomu má ještě další funkce a tím mi poskytuje střelivo. Kraj platí 550 milionů korun pokutu za evropské dotace. 

Zatím jen 300 milionů. 

No zatím, ale dostanou i dalších 250 milionů. 

Také jste napsal článek o stavbařské lobby, která si prosadila na kraji zbytečný obchvat Hroznětína. Máte pro to nějaké důkazy? 

To jsou názory lidí, které potkávám v kraji. Až tolik jsem se tomu nevěnoval. Nejde přece o Hroznětín, ale o nekoncepčnost staveb. Podivný je také obchvat Chebu. 

Takže dáte na názory nebo možná i drby několika lidí? 

Spíš jsem měl na mysli nekoncepčnost budování silnic. Co udělal hejtman za 6 let pro R6, když navíc seděl tři roky v parlamentu? 

Vždyť jste s Josefem Novotným byli kolegové učitelé na učilišti v Sokolově. Jak si na něj pamatujete? 

Moc ne, on byl tělocvikář, já učil jiné předměty. Když nastoupil do funkce hejtmana, poslal jsem mu blahopřejný dopis. Okamžitě odpověděl ve stylu - to je fajn, Pavle, musíme se sejít, Kyselka je průšvih. Úžasné. Pak ale bylo zajímavé ho pozorovat. Mám oči dokumentaristy. Pomalu se odkláněl a zahájil úhybné manévry. Kyselce nepomohl vůbec. 

Vždyť ale kraj na záchranu Kyselky přispívá - letos sumou půl milionu korun. 

No jistě, ale až když byla ustanovena obecně prospěšná společnost, která je taková všelijaká. My chtěli o.p.s. založit mnohem dřív, ale nikdo s námi nekomunikoval. Je úžasné, když v o.p.s. sedí Pasquale (generální ředitel Karlovarských minerálních vod), jehož soud prohlásil za devastátora. 

související: EXKLUZIVNĚ: info pro BIS? Mattoni tajně skupuje tisíce hektarů s obřími rezervoáry

Úžasné je, že jste dokázali v Kyselce pohnout spoustou hráčů, úřadů. Vnímáte to jako úspěch? 

Vnímám. Karlovarské minerální vody devastovaly Kyselku 20 let za účasti všech politiků v kraji. Na založení o.p.s. Lázně Kyselka se dívám ambivalentně. Založili ji proto, že už nemohli jinak. Pasquale už neunesl náš tlak. Využil toho, že do o.p.s. dostal pana Lažanského a starého pana Mattoniho. Teď dělají, že něco dělají. Máme před sebou další zimu a není zastřešen žádný dům v majetku o.p.s Lázně Kyselka. Jediné, za co jsme je pochválili, je Löschnerova vila, ta ale patří KMV. 

Není škoda, že jste spor s Karlovarskými minerálními vodami přenesli do úrovně - kdo koho pomluvil? 

Nestalo se to naší vinou. Pouze jsme vždy ukazovali naprostá fakta. Oni to brali jako útok. U nás není možné diskutovat s protivníkem o ožehavé věci. V tu chvíli jsme byli nepřítelem číslo jedna. Od začátku jsme na adresu KMV říkali: Lžete, že vám Kyselka nepatří. Patří vám polovina objektů. Také jsme to dokázali. Ukázali jsme, že se o objekty nestarají, že zařídili svému bílému koni půjčku na koupi lázní. To jsou fakta, ne pomluvy. My se nevozíme na takzvaných Karlovarských minerálních vodách. Takzvaných proto, že co vlastně mají společného s Karlovými Vary? Ani kapku, jde o klamavou reklamu a primátorovi to ani nevadí. Víte, jak úzkostlivě si města ve světě chrání svou značku a název? Používat název města všude stojí peníze. 

Čím se Úsvit liší od ostatních stran? 

Jediní chceme důslednou přímou demokracii švýcarského typu. A chceme prezidentský systém. Volitelnost a odvolatelnost poslanců i politiků na nižší úrovni. Když budu zvolen do parlamentu a za nějaký čas voliči zjistí, že nic nedělám, seberou lidé patřičný počet podpisů, aby mě mohli peticí a v referendu odvolat. 

Při pracovitosti politiků bychom měli referendum každou chvíli. 

Víte, lidé jsou líní a sehnat deset tisíc podpisů není taková legrace. Ale jde o to, že by občané měli vůbec tu možnost. Poslanci ve Švýcarsku to nad sebou cítí jako bič a ani je nenapadne dělat sviňárny. 

Kde vlastně bydlíte? Obcí s názvem Březina je v Česku více. A máte v Karlovarském kraji ještě kořeny? 

Březina leží u Rokycan blízko Karlovarského kraje. A kořeny tu mám - předchozí rodinu, dva syny, s nimiž jsem neustále v kontaktu. Mám zde spoustu přátel, navzájem se navštěvujeme. Prožil jsem tu dvě třetiny života. Celá má rodina pracovala v porcelánce, proto jsem citlivý na to, co se tady děje s porcelánem. Když dostanu do ruky hrnek, tak ho otáčím, abych se podíval na značku. 

 souvisejícíLídr Ries pro PL: Roli v rozhodování nehrál Okamura, ale idea

Řekl jste si sám pro sebe, co byste pro kraj udělal, kdybyste se do sněmovny dostal?

Věnuju se kultuře a školství. Učil jsem přes dvacet let a v kultuře se pohybuju neustále. S kulturou také souvisí lázeňství. Kdybychom měli opět Kyselku, tak máme největší počet lázní ze všech krajů. 

Velkým tématem voleb je nezaměstnanost. Co s ní? 

V žádném případě nezvyšovat daně, spíš je snížit. U drobných živnostníků zavést paušální daň a neobtěžovat je už dalšími daňovými přiznáními. 

související:Lídr Úsvitu Ries: Soudu s Matonni se nebojím, fotky jsou pravdivé

Myslíte, že by to stačilo na vznik desítek tisíc pracovních míst? 

Vzniklo by hodně míst. A pak třeba zaměstnat lidi při opravě Kyselky. Je nesmysl tvrdit, že už tam nemohou být lázně. Léčivá voda v Kyselce stále teče. Že je nyní lázeňství kvůli Hegerově vyhlášce ve srabu, přece neznamená, že to tak bude vždycky. 

Na čem teď jako dokumentarista pracujete? 

Mám roztočený velký dokument o Přemyslu Otakaru II. Já jsem téměř upadl z toho, že skoro nic o tak velkém králi nevíme. 

Objevil jste něco zajímavého? 

Hodně věcí. Nechávám si je pro dokument, první díl by měl být hotov koncem roku. Založil 40 měst a teprve od loňska má na našem území první sochu. Před tím jsem dokončil celovečerní dokument o Bedřichu Smetanovi, vyhrál jsem s ním letos mezinárodní festival a dostal za něj cenu Vojtěcha Jasného. Šel jsem do kolen, když mi tahle filmová legenda cenu osobně předávala. 

Podle čeho si témata vybíráte? 

Jsem historicky založený a zajímají mě témata neobvyklá, zvláštní. Na druhý díl Přemysla Otakara II. bych potřeboval 7 milionů korun. V televizi mi řekli, že jsem se zbláznil. Já si je ale seženu. Jsou zde producenti, kteří v Přemyslovi Otakarovi II. vidí dobře prodejné téma i do zahraničí. Pokud se ovšem zpracuje na soudobé úrovni a to nelze udělat levně. 

Na kampaň jste si také sehnal peníze sám?

Sháníme si je všichni sami. Úsvit si vzal půjčku 15 milionů, nechceme žádné sponzory, protože ti vždycky něco požadují naoplátku. Když do něčeho jdu, tak proto, že jsem přesvědčen, že to má smysl. Další dokument, na němž pracuju zatím scénáristicky, je o jediné české královně, na kterou se téměř zapomnělo. Dokonce ani nevíme, kde ji pohřbili. Já to vím kupodivu od polských historiků. 

Řekněte, o koho jde, netuším. 

No ví to málokdo. Johana z Rožmitálu, druhá žena Jiřího z Poděbrad. Dokument představuje rozsáhlé přípravy, četbu a hledání tisíců listin. Je to tak šokující, co jsem se o ní dozvěděl. Johanka z Arku proti ní nebyla nic. Dokázala na sebe vzít zbroj a vytáhla proti části uherské armády, která mířila na Prahu, když Jiří válčil s Matyášem u Vilémova. Po smrti Jiřího dokázala ještě tři roky radit Vladislavu Jagellonskému. Svolala sněm do Kutného Hory, kde ji šlechtici tři hodiny poslouchali. Navíc to byla nádherná baba. Její syn Hynek - renesanční básník, bonviván. Bude to úžasný dokument. Chci, aby tenhle a Přemysl Otakar II. šli i do kin.      

Rozhovor vyšel v MF Dnes 

 

Čtěte také:

    

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky