Zachování stávající valorizace důchodů, dočasné odstranění zastropování příjmů průběžného penzijního systému do roku 2016, odložení druhého pilíře penzijní reformy a urychlené přijetí zákona o sociálním bydlení seniorů. Všechny tyto požadavky jsou oprávněné, tvrdí poslankyně Věcí veřejných Jana Drastichová po veřejném slyšení v souvislosti s peticí, kterou v této věci podepsalo víc než dvacet sedm tisíc občanů.
Zástupci petentů oslovili už v dubnu premiéra Petra Nečase a vyzvali ho k jednání ještě před rozhodnutím vlády o restriktivní valorizaci penzí. To se ale neuskutečnilo, vláda bez jednání s radou seniorů a s porušením všech legislativních zásad schválila novelu zákona o důchodovém pojištění a bez připomínkového řízení ji předložila poslancům.
související:Vyndaná mezigenerační solidarita je zrada ODS a TOP09 na program
„Extrémním způsobem se rozevírají nůžky mezi dynamikou růstu penzí a dynamikou růstu životních nákladů. Podle seniorů kroky současné vlády poprvé od roku 1989 směřují k tomu, že se bude systémově snižovat jejich kupní síla. V republice jsou desetitisíce důchodců, kteří se musí každý měsíc rozhodovat mezi léky a jídlem a neustále jim hrozí, že navíc přijdou o bydlení a skončí na ulici,“ upozorňuje poslankyně Jana Drastichová s tím, že v Česku nejsou tak vysoké důchody jako v jiných zemích a pokud nemají být valorizovány, na život seniorů to bude mít citelný dopad.
čtěte také: Drábku, důchodci se řítí do chudoby. Čísla nelžou
„Volání seniorů vláda nejenže nevyslyšela, ale zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí se nedostavili ani na jednání při veřejném slyšení kolem této petice na půdě Parlamentu. Přitom v programovém prohlášení se vláda, na které se dříve Věci veřejné podílely, k jednání zavazovala. Proto se bude setkání v budoucnu opakovat,“ uzavřela Drastichová.
čtěte také: