TOP09 a ČSSD rozhazují: Rekonstrukce paláce na Praze 1 zavání účelovostí

01.12.2012
TOP09 a ČSSD rozhazují: Rekonstrukce paláce na Praze 1 zavání účelovostí

Koalice TOP 09 a ČSSD na Praze 1 jako by hospodařila s neomezenými prostředky. Na konci března, před platností nového zákona o veřejných zakázkách, vypsala zakázky za téměř půl miliardy. Do těchto investic ani nebyla zahrnuta jedna zbrusu nová za minimálně 150 milionů korun, které Rada MČ přislíbila na opravu Thurn-Taxisova paláce.

 

 

 

Proti způsobu zadání prací přitom protestuje i Česká komora architektů, jak upozorňuje zastupitelka Kateřina Klasnová (VV). Proto byl na jednání zastupitelstva v minulém týdnu na žádost Klasnové zařazen bod, v němž by měl starosta Oldřich Lomecký vysvětlit zastupitelům veškeré okolnosti podivné smlouvy o smlouvě budoucí.

Rada Prahy 1 odsouhlasila počátkem října smlouvu o smlouvě budoucí s Anglo-americkou vysokou školou. Palác Thurn-Taxisů v Letenské ulici dostane škola na patnáct let, nájemné by měla platit devět milionů ročně. Praha 1 nicméně zafinancuje rekonstrukci paláce ve výši nejméně 150 milionů, a to škole na klíč!

doporučujemePeníze z MPSV do TOP09? To se děje už dva roky. Přečtěte si jak

Rekonstrukce a pronájem paláce von Daunů či Thurn-Taxisova byli schváleny na 16. zasedání zastupitelstva, ovšem bez souhlasu zastupitelů Věcí veřejných a Strany zelených, a to i proto, že materiály opakovaně nebyly rozdány zastupitelům v souladu s Jednacím řádem, tedy sedm dní předem. Klasnová dále upozorňuje na některé zcela nestandardní kroky ze strany radnice.

 „Například návrh nájemní smlouvy má předložit nájemce, čímž se Praha 1 od počátku dostává do defenzivního postavení, zcela neobvyklého pro pronajímatele budovy, jejíž rekonstrukci dokonce hodlá sám platit!" říká zastupitelka VV. Odhadovaná cena rekonstrukce na klíč podle ní rozhodně není dobrou investicí. „Kdo zaručí, že za deset či patnáct let bude ještě nějaká Anglo-americká škola existovat a bude schopna splácet miliony nájemného ročně?" ptá se například. „Proč nejde Praha 1 obvyklou cestou, tedy zadáním rekonstrukce nájemci? A navíc se Praha 1, tedy koalice TOP 09 a ČSSD, zavázala k pokutě 650 tisíc korun za každý měsíc, o nějž by byla případně rekonstrukce na náklady městské části opožděná," vypočítává Klasnová.

doporučujeme: Trapné oslovení předsedajícího nemohlo Klasnovou zastavit. Kdo se bojí NKÚ?

 Podle smlouvy o smlouvě budoucí může přitom budoucí nájemce významně do průběhu rekonstrukce zasahovat a tím ji pozdržovat, aby pak po Praze 1 mohl žádat zmíněnou pokutu.

Nestandardně proběhlo také výběrové řízení na projektové a inženýrské činnosti. Česká komora architektů konstatovala, že se jedná o neregulérní soutěž, je v rozporu s profesními předpisy a dle Profesního a etického řádu ČKA zakázala v tomto výběrovém řízení účast autorizovaných architektů.

čtěte také: VIDEO UVNITŘ: Nový hrob Smetany odhalen

„Na minulém zastupitelstvu k tomu starosta Oldřich Lomecký řekl, že se Komora architektů snažila vecpat do výběrového řízení. Praha 1 jim prý poslala odpověď, že argumenty Komory neuznává," říká Kateřina Klasnová. „Stanovisko České komory architektů, jež jsem včera obdržela, je však jasné: Naše závěry jsou očividně jiné než závěry pana starosty, na vyhlášené neregulérnosti soutěže se nic nemění," tlumočí zastupitelka VV. Komora architektů upozornila rovněž na to, že se nepotřebuje „někam nacpat", ale že má ze zákona povinnost dohlížet nad zakázkami tohoto typu.

„Za naprosto nepřijatelné je pak třeba považovat i zrušení veřejné zakázky „Letenská č.p. 120 – projektové a inženýrské činnosti" bez toho, aniž by veřejná zakázka byla vyhlášena znovu, tentokrát regulérně a v souladu s obecně uznávanými standardy. Rada MČ Praha 1 však 6. listopadu zrušila zadávací řízení s tím, že projektové a inženýrské práce zajistí zdarma sám budoucí nájemce, tedy Anglo-americká vysoká škola," říká Klasnová. Podle ní je zjevné, že smlouva o smlouvě budoucí jednoznačně zvýhodňuje budoucího nájemce, a to navíc v okamžiku, kdy Praha 1 jako pronajímatel hodlá věnovat ohromnou sumu minimálně 150 milionů korun na rekonstrukci paláce. Proto bude dnes o celé kauze jednat Zastupitelstvo MČ Praha 1 znovu.

 

další články z rubriky Vize VV:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky