Když jsem minulý rok upozorňoval na to, že dochází k manipulaci cen obilí, na kterých vydělávají firmy pana Babiše, nikdo tomu nevěnoval pozornost. Až nyní, když na problém upozornil pořad Reportéři ČT, resp. server Echo24, zvedla se mediální vlnka. Jen připomenu, že jsem v souvislosti podali trestní oznámení, které však bylo odloženo
Chtěl jsem věc projednat i na plénu Sněmovny, ale předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda můj bod zamítl. Tak jak to tedy je s obilím?
Podstata trestného činu v kostce spočívá v tom, že stát v roce 2010 rozhodnul snížit své obilné zásoby a začal je rozprodávat. Všechny tyto rozpuštěné zásoby byly prodány jen jednomu subjektu a to navíc za cenu, která byla poloviční oproti ceně tržní. Místo toho, aby se prodávalo za 4800 Kč za tunu, prodávalo se za polovičních 2400 Kč. Na celé transakci se nejvíce obohatila společnost ZNN Moravia, patřící do skupiny Agrofert Andreje Babiše.
čtěte také:Ty 3 tuny ochuzeného salámu jsou od Vás, pane Babiši
Zdůrazňuji, že zde existuje důvodné podezření, že došlo ke spáchání trestného činu porušení povinností při zprávě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby a zneužití informace a postavení v obchodním styku. Indicie o trestné činnosti vedou jak do Státní správy hmotných rezerv, tak do vedení Ministerstva průmyslu a obchodu.
text trestního oznámení zde
Obdobný pokus o manipulaci s obilím nastal také ve třetím čtvrtletí roku 2012. Kdy se ministerstvo zemědělství domlouvalo se Správou hmotných rezerv na uvolnění sto tisíc tun obilí. Jelikož by se tím strategické zásoby snížily pod bezpečnostní limit, musela jejich uvolnění na trh schválit vláda. V předkládací zprávě ministerstvo zemědělství argumentovalo rovněž spekulativně: „Na základě současného vývoje na tuzemském trhu s obilovinami a kvůli nepříznivému suchu je reálný předpoklad, že dojde k nedostatku obilovin, zejména krmných.“
Ministr Bendl však u nově jmenovaného šéfa Státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka (ujal se funkce 1.11.2012) s tímto argumentem narazil. Páleník celkem logicky se zápůjčkou nesouhlasil, s poukazem, že obilí je na českém trhu dostatek a navíc se i vyváží. Ministerský materiál kalkuloval s cenou krmné pšenice 4500 korun za tunu, na volném trhu se ovšem prodává i za šest tisíc korun a víc. Z letošní úrody šest a půl milionu tun se až třetina odveze za hranice.
Související: