Stíhané vedení Přerova si nedá pokoj. Připravuje "prasárnu" s knihovnou

27.12.2012
Stíhané vedení Přerova si nedá pokoj. Připravuje prasárnu s knihovnou

Proč si stavět vlastní knihovnu za 100 milionů, když si můžeme pronajmout jinou za 112 milionů. Tímto heslem se řídí trestně stíhané vedení města Přerova včele s primátorem Jiřím Lajtochem a snaží se o výhodnosti pronájmu přesvědčit radu a zastupitelstvo města. Kdo na pronájmu vydělá, je už nyní jasné.

 

 

 

„Je to dál, zato horší cesta.“ Přesně tuto repliku z filmu Sněženky a machři si vzali přerovští do hlavy při hledání nové městské knihovny. 

„Nejoptimálnější se nám zdá varianta  pronájmu  objektu bývalé banky v Palackého ulici. Materiál s tímto návrhem, upravený o připomínky, které zazněly během debaty v Městském domě, tedy předložíme na jednání zastupitelstva," uvedl před časem přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). Pokud návrh posvětí zastupitelé, mohla by se knihovna přemístit do nových prostor už v roce 2013.

Vlastníkem objektu v Palackého ulici je společnost ASPANA HOLDING, ta hodlá provést v příštím roce rekonstrukci fasády a další stavební úpravy. Jak se proslýchá, na uvedené práce bylo již vydáno stavební povolení. A informace společnosti ASPANA HOLDING na Internetu to potvrzují. 

psali jsmeDobrá zpráva: MŽP připustilo manipulaci posudku, průtah Rudnou se bude zkoumat

Superkšeft

Pro společnost ASPANA HOLDING se v roce 2004 naskytla příležitost nakoupit po zkrachovalé ostravské UNION bance objekty. V době prohlášení konkursu (r. 2003) měla UNION banka síť celkem 91 poboček, z toho 24 poboček bylo v nemovitostech stoprocentně vlastněných bankou. Po neúspěšném pokusu prodat pobočkovou síť jako funkční celek rozhodla správkyně konkursní podstaty jednak o ukončení nájmů a jednak o prodeji 24 nemovitostí stoprocentně vlastněných bankou

Po složitých transakcích a mimosoudních vyrovnáních s dalším zájemcem o objekty firmou GEN nakonec ASPANA  nakoupila za 183 mil. Kč cca 28 tisíc m2 plochy, což znamená, že 1 m2 vyšel zhruba na 6500 Kč. Přerovskou filiálku UNION banky v Palackého ulici, kde má stát nová městská knihovna, tak mohla společnost získat za přibližně necelých 19 mil. Kč, či spíše méně, neboť lukrativnější pobočky v krajských městech stály nepochybně více. Město nabízí ASPANĚ za pronájem 7,5 mil. Kč/rok, připočteme-li pár milionů na dílčí rekonstrukci, dostaneme se k výsledku, že investice je za 3 roky pronájmu zpět a zbytek ve výši 90 mil. Kč je čistý zisk jen z tohoto objektu! 

čtěte také: Jindřichov chce druhou čističku za 130 milionů. VV ví, co za tím "smrdí"

Skryté vlastnictví

Akcionářem společnosti byla,  do doby, kterou je možno v listinách sledovat, i firma z daňového ráje z nejasnou vlastnickou strukturou. Společnost CARAT INVESTMENT ESTABLISHMENT z Lichtenštejnského knížectví vlastnila 34 % podíl, zbytek pak firma PROPERTY CORPORATION, s.r.o. se sídlem ve Zlíně. Tato firma se však podle stávajícího stavu listinných dokumentů mezitím z obchodního rejstříku jaksi „vytratila“, takže kvůli chybějícím listinám nelze současnou strukturu akcionářů vůbec dohledat.

Lajtoch rezignovat nehodlá

Tato připravovaná transakce podle člena kontrolního výboru Přerova a místopředsedy VV Jiřího Kohouta jen dokládá všehoschopnost vedení města, které se nezastaví před ničím. Sám Kohout společně s Vítem Bártou vyzvali na začátku prosince Lajtocha k rezignaci na všechny funkce, ten nicméně odmítl. Připravovaný pronájem knihovny může být jen jedním z důvodů, proč se rozhodl setrvat, jelikož město připravuje další investiční akce

více zdeStíhaný primátor Přerova Lajtoch rezignovat nehodlá. Bude se ještě rozhodovat o stamilionových zakázkách

 

Další články z vize VV: 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky