Dnes jsem si se zájmem přečetl komentář politologa Jiřího Pehe, který se ve svém blogu na Aktuálně.cz zaobírá do hloubky kauzou obviněného exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) v souvislosti se tendrem n leteckou záchrannou službu.
„Pokud celá věc dojde až k soudu, který rozhodne, že jakkoliv ministrovi nemůže nikdo brát jeho politické přesvědčení, přesto nemůže privatizovat státní funkce, způsobí-li tím vyčíslitelné ekonomické ztráty, budeme mít co do činění se zásadním precedentem nejen trestně-právním, ale především politickým. Střetávají se zde potenciálně dva protipóly, které v demokratické politice oba hrají důležitou roli: ideologická politika a rozumné hospodaření se svěřenými prostředky,“ uvedl Pehe.
související: Palubní inženýr letecké záchranky promluvil: Jak to bylo s privatizací LZS? Fakta, o nichž se mlčí
Soudím ale, že by rozumné hospodaření mělo převládnout nad jakoukoli ideologií. A to na obě strany. Jinak řečeno, pokud se privatizace státní služby ukáže v krátkém časovém horizontu jako nevýhodná, měli by ti, co ji umožnili, nést zodpovědnost. Stejně tak ale případné zestátnění soukromého sektoru, jak jej v poslední době známe z některých jihoamerických zemí. V případě Julínka, kterého se podařilo obvinit díky skvělé mravenčí práci poslance VV Jiřího Štětiny, je případ o to jednodušší, že se dá škoda přesně vyčíslit a svou roli v tom hraje také skutečnost, že jedna z leteckých firem, Alfa Helicopter, přispěla ODS na kampaň, nehledě na Julínkovo působení v nadačním fondu stejné firmy
psali jsme: Když korupce splyne s vděkem: Vítěz Julínkova tendru Alpha-Helicopter sponzoroval ODS
Čtěte také: