Otevřený dopis Petru Nečasovi a Karolíně Peake

16.11.2012
Otevřený dopis Petru Nečasovi a Karolíně Peake

Šermování premiéra Petra Nečase a vicepremiérky Karolíny Peake může upozadit naprosto klíčový problém arbitráží se stavební společností Eurovia, který řeší ministerstvo dopravy. Dlouhodobě na něj upozorňuji na svých stránkách, interpeloval jsem ministra Pavla Dobeše a dokonce jsem kvůli němu spustil i odpočítávání. Škody pro stát by byly miliardové, pročež jsem se rozhodl napsat oběma představitelům vlády otevřený dopis.

 

 

Vážený pane předsedo Nečasi, vážená paní místopředsedkyně Peake,

v zájmu všech občanů České republiky jsem nucen obrátit se na vás formou otevřeného dopisu a upozornit vás touto cestou na rizika plynoucí z vašeho jednání.

Jsem nucen upozornit vás i veřejnost na hrozbu, neboť váš spor o Ministerstvo dopravy je s to způsobit našemu státu škodu nedozírných rozměrů.

Jak jistě oba víte, Ministerstvo dopravy aktuálně řeší problém reklamace dálnice D47, která kromě zvlněného povrchu, který nutí k omezení rychlosti, vykazuje celou řadu konstrukčních nedostatků, což dokonale vykresluje poslední expertíza německých odborníků zaměřená na mosty dálnice D47. Pilíře mostních konstrukcí si sedají, někde nosné konstrukce reznou, jinde zase zhotovitel ošidil dílo o více než 300 tun oceli. Taková je vizitka kvality mostů na dálnici D47, pod níž je podepsána společnost Eurovia.

Čas do podání arbitráží na společnost Eurovia se kvapem krátí, a pokud z nějakých důvodů ministerstvo dopravy vedené momentálně ještě Pavlem Dobešem, resp. ŘSD vedené panem Čermákem, lhůtu promeškají, budou mnohamiliardové škody platit daňoví poplatníci sami a stát propásne poslední příležitost hojit se na tom, kdo tento šlendrián způsobil.

Jak minulý pátek uvedla ředitelka úseku kontroly kvality staveb ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Miloslava Pošvářová, vyjde oprava jednoho mostu přibližně na 600 miliónů korun.

Ministr Dobeš dlouhodobě a systematicky likviduje ve svém okolí lidi, kteří bojují proti arogantnímu přístupu společnosti Eurovia. V minulosti takto vystrnadil například Ing. Hezouna, ředitele úseku výstavby, který upozorňoval na celou řadu stavebních zmetků právě od Eurovie.

Arbitrážní řízení se společností Eurovia chtěl rozjet už Čermákův předchůdce René Poruba, nicméně ministr dopravy Pavel Dobeš jej z funkce včas odvolal. Stát by měl žalovat Eurovii kromě kvality mostů za špatné těleso náspu, inflaci, jinému objemu materiálu a nekvalitnímu povrchu. 

Co je však nejdůležitější - záruční smlouva, kterou na rozdíl od ostatních dodavatelů stavby odmítla Eurovia prodloužit, končí 30. listopadu. Po tomto datu nebude možno zvolit skutečně efektivní právní postup.

Apeluji na vaši politickou odpovědnost a občanskou sounáležitost. Nedopusťte za žádných okolností promeškání této lhůty a nepřenášejte náklady na opravu D47 na daňové poplatníky. Pouze vy dva můžete v tuto chvíli předejít nenapravitelným škodám.

V první řadě nedopusťte, aby Pavel Dobeš, který si chce očividně uchovat do poslední chvíle kontrolu nad tímto rozhodnutím, úmyslně nebo "administrativním nedopatřením" tuto lhůtu promeškal.

Současně nedopusťte, aby váš banální spor o Dobešova nástupce zapříčinil, že tato kritická lhůta bude ve vašem mediálním sporu opomenuta. Nechci věřit tomu, že spor mezi vámi je vyvolán jen naoko, aby pomohl odvést pozornost od postupu, který by byl v zájmu akcionářů a managementu Eurovie. 

Proto vás oba vyzývám, abyste dali české veřejnosti jasné garance, že postup ministerstva dopravy bude za každých okolností ve prospěch České republiky a společnost Eurovia bude pohnána k odpovědnosti za své skutky.

S pozdravem

Vít Bárta

 

psali jsme: 

 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky