Dnešní vydání deníku Insider přišlo s tvrzením, že Energetický regulační úřad pod vedením Aleny Vitáskové zanesl do strategického plánu omezení podpory nových obnovitelných zdrojů a o to víc přispívá velkým solárním elektrárnám a teplárnám, aby pálily uhlí. Tím de facto podporuje jejich výstavbu, přestože je transfer tepla neekologický a neekonomický, neboť transfer tepla nese s sebou vysoké ztráty.
Touto svojí politikou se stát dostává do střetu se strategií na ochranu spotřebitelů a předně do střetu s podporou konkurenceschopnosti v podnikání.
Věci veřejné před více jak měsícem připravily novelu energetického a stavebního zákona, která by lidem měla dát možnost odstřihnout se od městských tepláren a přejít na alternativní, levnější a ekologičtější vytápění. Jak je vidět, stát dělá vše proto, aby udržel 1,5 milionů domácností závislých na teplárnách a vysával z rodinných rozpočtů další peníze.
související: Prostá matematika, podívejte se: Teplárny vysávají z vašich kapes desetitisíce
I když byl průměrný nárůst cen tepla v ČR v minulém roce poměrně nízký, nadále existují značné rozdíly mezi cenami pro koncové odběratele různých tepláren. Například rozdíl mezi „nejlevnějším“ teplem z Elektráren Opatovice a „nejdražším“ dodávaným teplem v ČR je téměř 100 %. Jinými slovy, odběratelé v Jablonci nad Nisou zaplatí za stejnou dodávku tepla dvojnásobek toho, co odběratelé v Pardubicích a Chrudimi.
k tématu: Nechceme drahé teplo. Domácnosti musí mít možnost vybrat si zdroj
Insider spočítal, že tato podpora zvýší ceny pro spotřebitele za letošek nejméně o miliardu. Na tomto rozhodnutí ERÚ vydělají zhruba miliardu největší energetické firmy ČEZ, EPH nebo Sokolovská uhelná.
Související:
Další priority VV: