Ministr financí Miroslav Kalousek přichází s tím, že už nebude konsolidovat veřejné finance za cenu dalšího zpomalení ekonomiky, protože se rozhodl vyslyšet doporučení Mezinárodního měnového fondu. Tímto obratem dává tak v podstatě za pravdu dlouhodobé kritice Věcí veřejných.
Miroslav Kalousek obrací v konsolidační rétorice a oznamuje, že pro roky 2014 a 2015 navrhne státní rozpočet s poněkud vyšším než původně plánovaným schodkem. „Děje se tak nejen na pozadí zpráv o zpomalení ekonomiky celé eurozóny, ale i odhadů ekonomů o tom, že naše domácí ekonomika poroste méně, než se čekalo,“ komentoval situaci ekonomický expert VV MIchal Babák.
Věci veřejné přitom mnohokrát upozorňovaly na to, že ministr Kalousek mohl rezervy hledat nikoliv jen v peněženkách daňových poplatníků, řidičů, seniorů a firem, ale také v samotném státním rozpočtu. „Dlouhodobě mluvíme o tom, že snižování deficitu státního rozpočtu zvyšováním daní a tupými škrty není správnou cestou. V rozpočtových kapitolách jako je například Všeobecná pokladní správa nebo Státní dluh je vaty v podobě potřebných miliard na prorůstová opatření, kterými chce vláda rozhýbat zpomalenou ekonomiku, dostatek,“ vysvětlil Babák.
související: Vsadím pleš na to, že Kalousek 16 miliard navíc nevybere
Tradiční Kalouskův argument, že si ČR s nižším deficitem může půjčovat levnější peníze, vzal před časem za své, když investoři zohlednili v případě Polska právě prorůstová opatření a nikoli snahu držet za jakoukoli cenu rozpočet a deficit na uzdě.
více zde: Kalouskovo škrtací dogma nahlodáno. Poláci si poprvé půjčují levněji než my
další články z rubriky Makroekonomie: