Vzkaz od kulatého stolu: Buďte odvážnější – více nesmrtících zbraní a to všude!

14.11.2012
Vzkaz od kulatého stolu: Buďte odvážnější – více nesmrtících zbraní a to všude!

Takto by šlo shrnout poselství dnešního prvního kulatého stolu na téma zákona o zbraních a střelivu, který pod mojí záštitou proběhl na půdě Poslanecké sněmovny. A já si této podpory naší iniciativy velmi vážím.Cennou a profesionální zpětnou vazbu jsme dostali od představitelů LEX o.s., sdružení na ochranu práv majitelů zbraní. Jak nám potvrdili: není třeba vymýšlet nová legislativní a byrokratická specifika pro nesmrtící tlakovou pušku na tenisové míčky (jinak známou jako Kraken), nýbrž byla by na místě jednodušší a ráznější úprava zákona. 

 

 

Konkrétně by mělo jít o rozšíření kategorie D, tedy zbraní, které jsou od 18 let volně prodejné. Myšlenka stojící za tímto návrhem je přitom stejně zřejmá jako logická: čím více budeme zpřísňovat koupi nesmrtících zbraní, tím více lidí upustí od jejich koupě a na místo toho si pořídí plnohodnotný zbrojní průkaz a střelnou (tedy „smrtící“) zbraň. Nadměrnou regulací koupě Krakena či jakékoliv jiné neletální zbraně bychom popřeli vlastní záměr: my chceme naopak umožnit co nejvíce lidem bránit se zločincům bez nutnosti je touto obranou zabít.

související: Dr. Kučera: Je třeba rozšířit nutnou obranu

Na této myšlence se přitom shodli jak odborníci z praxe – přítomní zástupci odborného tisku, advokáti, soudci, distributoři zbraní, pedagogové i instruktoři – tak i členové VV, zastupující problémové regiony ČR a zaživší tamní kriminalitu na vlastní kůži. Tato shoda mezi lidmi znalými věci mě velmi těší a rád se o ni při naši další legislativní činnosti opřu. Našim cílem není lobbistické prosazení jedné konkrétní nesmrtící zbraně Kraken, nýbrž rozšíření možnosti sebeobrany pro naše občany. Proto naše legislativní iniciativa bude definována prostě a obecně: do kategorie D by měly nově patřit druhy nesmrtících zbraní, které svými technickými charakteristikami budou vyhovovat stanoveným požadavkům.

 psali jsme: O level výš. Místo zbraní řešte beztrestnost sebeobrany!

Záměrem je, aby se jednalo o širší škálu prostředků, jejichž síla výstřelu nepřesáhne určitou joulovou hodnotu a podstata jejichž střeliva také nebude představovat bezprostřední hrozbu pro život útočníka. Tyto podrobnosti nyní budou předmětem titěrné a nanejvýš důležité specifikace, ve které chceme navázat spolupráci s největšími odborníky, které tady v republice máme: Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva, Kriminalistickým ústavem policie ČR a také panem docentem Janem Komendou, zřejmě největším českým odborníkem a znalcem v oboru, jehož zájmu a zpětné vazby si já osobně nesmírně vážím.  

Použití těchto nově povolených zbraní, spadajících do kategorie D, však již nebude omezeno pouze na obydlí napadeného. Člověk přece nečeká, že bude napaden. Čas a místo napadení určuje zločinec, naopak oběť je vystavena efektu překvapení. Kdokoliv, koho si onen grázl tedy vybral za svoji oběť, by měl mít právo se tomuto útoku bránit. Nezáleží přitom, je-li člověk napaden ve svém obydlí, nebo v temné uličce cestou domů. Nezáleží na tom, nese-li si zrovna domů neletální zbraň, nebo má po ruce zbraň klasickou – my chceme, aby měl právo se tomuto útoku bránit a aby zákon přitom stál na jeho straně. Bude-li tato obrana přitom realizována s pomocí některé z nově povolených nesmrtících (neboli neletálních) zbraní, tím lépe, každý by měl mít právo na obranu bez nutnosti útočníka zabít. A to je přesně ten cíl, který svojí principiální podporou nesmrtících zbraní sledujeme!

 

Další články z kategorie Nesmrtící zbraně:

Sdílení
Podporuji návrh VV na okolnost vylučující protiprávnost

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky