Slovo experta: Neletálním zbraním patří budoucnost

04.12.2012
Slovo experta: Neletálním zbraním patří budoucnost

Mezi veřejností je rozšířeno mnoho mýtů a polopravd o nesmrtících zbraních. Kulatých stolů, kterých jsme na téma legalizace nesmrtících zbraní a redefinování nutné obrany pořádali několik, se mnohokrát zúčastnil také expert na zbraně Doc. Jan Komenda. Ve svém článku vysvětluje výhody a nevýhody nesmrtících zbraní.     

 

 

 

 

Neletální, tedy nesmrtící zbraně jsou řešeny tak, aby nezabíjely. Jejich nesmrtící účinky jsou však podmíněny správným použitím podle definovaných pravidel. Pokud jsou tato pravidla porušena, může se neletální zbraň snadno stát smrtícím nástrojem.

Věci Veřejné přišly na konci letošního léta s iniciativou zaměřenou na změnu české legislativy ve prospěch držení a použití vybraných typů neletálních zbraní s kinetickými (nejčastěji pryžovými) střelami v rámci sebeobranných aktivit (zpočátku ve vlastním obydlí, následně i mimo něj). V současné době patří tyto zbraně (tzv. gumostříly) většinou do kategorie B nebo C, a jsou tedy na zbrojní průkaz, což chce poslanec Vít Bárta změnit. Pokud se mu to podaří, lze očekávat, že občanské aktivity s těmito zbraněmi nabudou na intenzitě a o neletálních zbraních jako možné alternativě pro sebeobranu bude uvažovat určitý, dnes těžko odhadnutelný segment české populace. 

Pod pojmem neletální kinetická střela se rozumí střela působící na povrch těla živého cíle mechanickými účinky, které jsou dány kinetickou dopadovou energií střely. NL kinetická střela působí na živý cíl bez porušení kožního krytu a neproniká do tkání těla. Vyvolává obvykle „pouze“ bolestivé povrchové zranění. 

Jaké jsou tedy klady a zápory použití neletální (NL) zbraně s kinetickou střelou v domácí sebeobraně, tedy přesněji při ochraně zdraví, života a majetku proti nepozvaným návštěvníkům ve vlastním bytě či domě?

Klady:

 1. Mám k dispozici zbraň, s limitovanými účinky, která je k obraně lepší, než holé ruce.

 2. NL zbraň mohu proti útočníkovi bez zbytečných obav použít i v situacích kdy není ohrožen život můj a mých bližních.

 3. Při použití NL zbraně šetřím život útočníka a mám tak vyšší šanci, že nevybočím z mezí nutné obrany. Tento plus bude plus2 v případě omylu při použití NL zbraně.

 4. Když cíl (útočníka) pryžovou střelou netrefím, nemůžu vážně zranit nezúčastněné osoby a neudělám doma ani venku větší škodu.

 5. NL zbraň si mohu pořídit, i když jiné (smrtící) zbraně zásadně odmítám.

 6. Mám snadnější přístup ke zbrani i střelivu, nepotřebuji zbrojní průkaz.

 7. NL zbraň může využít k sebeobraně i jiný zletilý člen mé rodiny.

 8. Uvolnění NL zbraní do domácností bude mít i preventivní význam (větší respekt potenciálních pachatelů, posílení významu nedotknutelnosti obydlí).

 9. Možná mi bude stačit útočníka namířenou NL zbraní (většinou podobného vzhledu se zbraní smrtící) jen zastrašit, a nebudu ji muset použít ke střelbě. NL zbraň v domácnosti tak může být pro mne a mé bližní významnou psychologickou oporou zvyšující pocit bezpečí.

 10. NL zbraně pracují s výrazně menšími tlaky při výmetu střely z hlavně, než zbraně smrtící a možnost jejich havárie při střelbě (např. roztržení hlavně) je proto téměř vyloučena. Nebezpečné však může být použití nestandardního střeliva, nebo laická úprava NL zbraně ke zvýšení jejích účinků.

   

  související: Dr. Kučera: Je třeba rozšířit nutnou obranu

  Zápory:

 1. Mám doma zbraň, která má sice přívlastek nesmrtící, ale při jejím chybném použití může i zabíjet. Proto musím být dobře připraven (po stránce technické, taktické, právní i zdravotní – včetně poskytnutí první pomoci zlosynovi a s rostoucí emancipací i zlodceři) a znát možnosti mé NL zbraně; jinak může být při použití příliš účinná (až smrtící pro útočníka), nebo málo účinná (neubráním se).

 2. S vyšší účinností NL zbraně roste i její nebezpečnost (zastavující schopnost a bezpečnost NL zbraně jsou spojené nádoby).

 3. Účinnost a zastavující schopnost NL zbraně nemusí být vždy takové, jaké předpokládám, nebo jaké deklaruje výrobce, prodejce zbraně (útočník se může na moji obranu NL zbraní připravit – např. tím, že si obleče silný oděv). Omráčení vetřelce zásahem kinetickou střelou na dobu 10 až 20 minut do příjezdu policie je u většiny NL zbraní nereálné.

 4. Použitím méně účinné NL zbraně mohu vyprovokovat odhodlaného útočníka (lupiče) ke zvýšení  brutality útoku, nebo i k použití smrtící zbraně.

 5. Vystřelená pryžová střela odražená od zdi, dveří a jiné pevné překážky může zranit i mě, nebo mé blízké. Ještě více nebezpečné mohou být střepy z rozbitého okna.

 6. Jsem-li méně zodpovědný jedinec, může být existence mé NL zbraně v domácnosti problematická ve spojení s alkoholem, drogami, nebo při domácích hádkách.

 7. K mé nezajištěné NL zbrani v domácnosti (připravené k rychlému použití v případě potřeby) se mohou dostat bez dozoru děti a způsobit si vážná zranění.

 8. Budu-li naopak mít doma NL zbraň zabezpečenu uložením na nepřístupném místě, nebude pro obranu v případě nouze použitelná.

 9. NL zbraň je zbraní jednoúčelovou, její použití v rámci zájmových sportovních aktivit (střelba na střelnici) je problematické. Přesto bych si měl NL zbraň občas prověřit i střelbou do terče (funkčnost, přesnost).

 10. Za neletální střelivo zaplatím zpravidla víc, než za standardní střelivo se smrtícími účinky obdobné ráže, navíc má i kratší životnost (např. stárnutí pryže); NL zbraň může být naopak levnější, než smrtící ekvivalent. 

Závěrem

Z výše uvedeného plus / minus desatera vyplývá, že výhody i nevýhody použití NL zbraní v domácnosti jsou v relativní rovnováze. Bude tedy na každém, kdo zvažuje možnost použití NL zbraně k sebeobraně ve svém bytě či domě, aby zvážil přínosy a rizika takového kroku. Již dnes je jasné, že NL zbraně budou mít v těch smrtících v naší zemi velmi zdatného soupeře a jen stěží dojde v ČR k takovému rozšíření NL zbraní jako v zemích, kde je v civilním sektoru držení běžných smrtících zbraní pro obranné účely legislativně omezeno a k sebeobraně jsou dovoleny pouze NL zbraně (jako např. ve státech bývalého Sovětského Svazu). Přesto je však nepochybné, že NL zbraním patří budoucnost.

 Autor: doc. Jan Komenda

 

Další články z kategorie Nesmrtící zbraně:

 

Sdílení
Podporuji návrh VV na okolnost vylučující protiprávnost

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky