Babišovi rostou chutě. Po trhu v České republice, Slovensku a Maďarsku chce proniknout na pekařský trh i do Německa. Kupuje největšího německého výrobce chleba Lieken. Jedna se o tak velkou akvizici, že ji musí schválit antimonopolní úřad Evropské unie. Otázkou je, jestli se tak posílí jeho možnost tlačit na růst cen pekařských výrobků
Celou transakci oznámila společnost Barrila, největší výrobce těstovin na světě, která německého producenta Leiken vlastní dnes. Leiken je německou jedničkou na trhu chleba. V roce 2011 činily její tržby 19,3 mld. Kč.
Babiš tak jasně ukazuje, že chce v oblasti pekárenství ještě růst. Podle slov samotného Babiše je Lieken šestkrát větší než všech pekárny, které doposud vlastní. Jedním dechem dodává, že chce využít synergií, které jsou v technologiích, sortimentu i nákupu surovin.
Zde je však nutné mít se velmi na pozoru. Tyto synergie, o kterých Babiš mluví, dokázal převrátit v diktování cen na českém trhu. Vytvořil si totiž takzvaný vertikální oligopol. Ovládá totiž přes 40 % trhu s moukou a přes 35 % trhu s pečivem.
více informací zde: Pro připomenutí. Zdržím se invektiv, pane Babiši. Nechť hovoří grafy
O podobnou kontrolu trhu usiluje Babiš i na Slovensku. Tamní Protimonopolní úřad mu zakázal fúzi velkopekáren Penam a United Bakeries. Ten ovšem neváhal a rozhodl se ovládnout trh jinak. Postaví totiž v blízkosti Bratislavy obří pekárnu za více než půl miliardy českých korun.
související: Opět jsme srovnali ceny potravin. Rama v Německu o 40% levněji
O něco podobného by se mohl nyní pokoušet i v Německu. Je to sice trh nepoměrně větší, ale stejné můžou být i zisky. Pokud by se mu povedlo vytvořit podobné oligopolní struktury i u západních sousedů, stal by se skutečným pekařským králem střední Evropy. Jak dokáže takovou pozici využít, vidíme u nás na cenách pečiva.
Články z rubriky Zastavme růst cen potravin: