Boj Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) s Karlovarskými minerálním vodami (KMV) vygradoval. ASKORD usilující o záchranu Lázní Kyselka má platit desítky tisíc korun za výroky na adresu KMV a jejího generálního ředitele.
„ASKORD by měl zaplatit pokutu šedesát tisíc korun, která pro ni může být likvidační, za to, že na svých stránkách psala například o tom, že firma KMV je chobotnice z daňového ráje, která v Česku ničí a rabuje, ale její zisky putují do ciziny,“ uvádí předsedkyně karlovarských Véček Soňa Riedlová Puškašová v souvislosti s rozhodnutím soudu o tom, že se KMV může u ASKORD exekučně domáhat pokut za urážlivé výroky na adresu firmy i generálního ředitele Alessandra Pasquale, člena představenstva KMV.
Nejasné pozadí vlastnické struktury, vyplývající z akcionářské struktury, je však prostý fakt. Od května 2006 ovládá KMV jakási Ronaldsay, B.V. se sídlem v nizozemském Amsterdamu, kde na uvedené adrese jednoho paneláku na předměstí se nachází dalších sedmdesát italských firem. Ani tady však skutečný vlastník nesedí. Firmu Ronaldsay vlastní firma Sanderstead Corporation N.V. sídlící na karibském ostrově Curaçao,.
více zde: Férovka? Mattoni platí státu za vodu 2x méně než česká rodina
Věci veřejné rovněž upozornily na to, že rodina Pasquale řadu let neplatila státu za množství vytočené vody, ale pouze za pronájem pozemků, na kterých se vrty nacházely. Navíc stát podepsal smlouvu na pronájem původně na celých 50 let a výjimkou Miroslava Kalouska z roku 2009 lhůtu zkrátil na „jen“ 33 let. „Kalouskovi a vládě na jedné straně nedělá problém zvedat daně a odvody a zatěžovat občany této země, zatímco straně druhé je například KMV, kdy rozpočet přichází jen v případě prodeje státní vody soukromému subjektu ročně o stamiliony korun. Za vytočenou vodu totiž KMV začaly platit až nařízením vlády Miloše Zemana, která stanovila poplatek 3,- Kč/m3. To bylo v roce 2001. Proč vláda tento poplatek již dávno nezvýšila?
související: Plná pusa keců a skutek utek. Lázně Kyselka "rozpouští" Mattonka dál
Hlavně nenápadně
Společnost KMV začala také nenápadně vykupovat, prostřednictvím svého právníka, tisíce hektarů půdy, pod kterými se však nachází bohaté rezervoáry vody. V budoucnu hrozí, že bude vodu ČR zpět pprdávat.
více zde: EXKLUZIVNĚ: info pro BIS? Mattoni tajně skupuje tisíce hektarů s obřími rezervoáry
článek vyšel na webu VV
Čtěte také: