PL: Bárta udeřil na Babiše

21.11.2012
PL: Bárta udeřil na Babiše

Poslanec Vít Bárta zaštítil za Věci veřejné sněmovní seminář týkající se regulace cen potravin na českém trhu. Spolu s ním se debaty zúčastnili také odborníci z analytické, ekonomické, ale také právní oblasti  .

 

 

 

„Stávající situace českého potravinářského trhu je naprosto neuspokojivá. Obchodní vztahy jednotlivých subjektů podléhají sice Zákonu o významné tržní síle, ten však ve skutečnosti regulaci cen potravin v ČR neřeší,“ uvedl k dané problematice Bárta. Jak dodal, tím největším problémem je, že uvedený zákon naprosto nechrání malé české dodavatele, tedy výrobce.

Současné znění zákona je podle Víta Bárty zneužíváno velkými dodavateli, kteří tlačí rostoucí ceny neopodstatněně nahoru, a v konečném důsledku nepřijatelně mění zákaznické ceny. „V reálném životě se tato situace odráží velmi negativně na českém trhu a jeho ekonomické situaci. Čeští spotřebitelé tuto neuspokojivou situaci řeší nákupy potravin v zahraničí, kde právě díky lepšímu obchodnímu prostředí jsou ceny výrazně nižší,“ pokračoval v komentáři Vít Bárta.

Doporučujeme:Jak ušetřit 1000 Kč na předvánočním nákupu potravin?

V Německu je naše pivo levnější než doma

Jako příklad uvedl jednostranné zvýšení ceny piva z října letošního roku nejprve Plzeňským Prazdrojem a následně i Staropramenem s tím, že stejné druhy piva lze koupit v sousedním Německu bez 10 haléřů o pět korun levněji, tedy o 27 procent, a to už je velmi výrazný rozdíl.

Jak vyplývá z odborných studií, trh v České republice je výrazně koncentrovanější než v Německu, kde má za následek větší tlak na dodavatele a snížení cen jejich zboží a tím pak výhodnější ceny pro spotřebitele. Z obchodní sítě v České republice tvoří 56 procent maloobchod a 44 procent řetězců, ale společně s velkoobchody. Míra dominance řetězců je tak kupodivu nejnižší v Evropě.

související:Jak zabránit růstu cen potravin? Omezme moc dodavatelských oligopolů

Jsem proti cenovému diktátu, který určují lidé jako Babiš

„Ukazoval jsem během semináře na slidech, jak se chová například pan Babiš, díky tomu, že má dominantní postavení v oblasti nejen mlýnů, ale i pekáren. A jestliže dva po sobě následující výrobní kroky ovládá jeden jediný výrobce, který ovládá trh z 35 – 40 procent, pak samozřejmě může diktovat i nejen to, jaká bude konečná cena, ale i jaká bude i cena vstupní,“ uvedl Bárta. Tento stav je třeba podle něj změnit pokud možno co nejrychleji.

Věci veřejné proto podávají novelu Zákona o významné tržní síle. „Hlavním cílem zákona je reálné snížení cen potravin. To vyplyne z vyrovnaného postavení velkých dodavatelů a obchodních řetězců. Úkolem novely je rovněž jednoznačná ochrana malých českých producentů před predátorským chováním velkých dodavatelů.“ dodal poslanec Bárta.

Velkovýrobce jako pan Babiš je třeba umravnit

Dalším velkým problémem je české zemědělství, s jeho dotační politikou. „Tomu chceme věnovat samostatný seminář, protože si uvědomujeme, že tam to všechno začíná,“ řekl Vít Bárta. Je podle něj důležité, aby se nezaměřovali jen na nepotravinářské rostliny, jako například řepka, protože jen u nich mají jistotu výkupních cen. To je ale až druhotný problém, je přesvědčen poslanec. „Primární problém, který je třeba řešit urychleně, je to, jak budou umravňováni dominantní dodavatelé typu pana Babiše ze strany hypermarketů, a z druhé strany jim znemožnit vyskakování na malé české výrobce,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Vít Bárta.

 

související:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky