Do Poslanecké sněmovny míří zákon, který může z České republiky udělat finanční centrum střední Evropy. Byly to právě Věci veřejné, které v úvodu výrazně přispěly k rozjetí přípravy tohoto zákona.
Jedná se o zdánlivě bláhový plán, jak udělat z České republiky finanční centrum po vzoru Lucemburska. Tato příležitost se naskýtá v souvislosti s novou směrnicí Evropské unie, která má převést investiční fondy do zemí EU. Kdo první příjme vhodnou legislativu a nastaví přívětivé prostředí, slízne smetanu v podobě přílivu zahraničních fondů, které v dané zemi zřídí svá administrativní a účetní centra. A s tím jsou samozřejmě spojeny nová pracovní místa i tučný daňový výnos. Hovoří se až o 15 miliardách Kč, což je mimochodem více než celé Kalouskovo zvýšení DPH.
Přibližně před rokem mě o podporu tohoto projektu požádali ekonom Pavel Kohout (NERV) a předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Czech Republic for finance Martin Hanzlík. Myšlenka mě od začátku zaujala. Nová pracovní místa bez státních dotací, jen úpravou zákona – to je příležitost, které se musí využít. Prorůstové opatření přesně podle gusta VV – zvýšení konkurenceschopnosti na finančním trhu díky lepší legislativě.
čtěte také: Peake zradila protikorupční program VV a zvedla pro něj ruku
S naším přispěním dostala tato snaha posvěcení od NERVu. Po počátečním váhání se umoudřilo i Ministerstvo financí. Nyní je na stole zákon, který by měl vyhovovat jak investičním společnostem, tak státu. Snad poslední hrozbou je příliš vysoké zdanění. Apeluji proto na daně nízké, protože jinak žádné fondy nepřijdou a nebude zdaňovat koho.
V této souvislosti se naskýtají i velmi zajímavé možnosti pro rozvoj dopravní infrastruktury. Finanční skupiny by se totiž prostřednictvím tzv. alternativního financování mohly podílet na výstavbě dálniční sítě v ČR. To je zajímavé zejména v době, kdy nemáme dost peněz ve státním rozpočtu. Jak by se Vám líbil Fond dálniční sítě ČR, do kterého by mohli investovat všichni občané ČR?
Čtěte také: