V pondělí se uskutečnil seminář na téma „Reforma justice“ pod záštitou poslance Věcí veřejných Petra Skokana. V rámci širší reformy Státního zastupitelství by měla být podle návrhu spolku Šalamoun zřízena obdoba současné generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), a sice Generální inspekce justice (GIJ).
Česká republika již dlouhou dobu čeká na reformu státního zastupitelství. Jedním z hlavních kroků mělo být přijetí nového zákona o státním zastupitelství. Jeho věcný záměr ale narazil na odpor, který způsobil, že k jeho projednání ve vládě došlo s velkým zpožděním a paragrafované znění má být předloženo až koncem tohoto čtvrtletí.
Strana Věci veřejné ve shodě se spolkem Šalamoun soudí, že nechuť k zákonu vyplývá z obav, že by znamenal podstatné zlepšení práce státního zastupitelství. Znamenal by skutečnou hrozbu pro korupčníky, propojené s politickými rádoby elitami. VV a spolek Šalamoun proto spojují síly k podpoře základních myšlenek věcného záměru zákona.
čtěte také: Byl jsem vyslechnut GIBSem kvůli Lessymu
Zákon sám o sobě nevyřeší vše. Spolek Šalamoun ústy člena Zdeňka Jemelíka soudí, že je nezbytné ukončit více než dvacetiletou éru fungování státního zastupitelství a soudů bez účinné vnější kontroly. Současný systém, spočívající ve spojení soustavy kárných žalobců a kárného soudu, považuje spolek za neúčinný. Na semináři zástupce Šalamounu představil, mimo další reformy, projekt zřízení nezávislého vyšetřovacího orgánu a veřejné žaloby, stojícího mimo pravomoc orgánů resortu spravedlnosti
doporučujeme: Chaloupka s Babákem přivezli verdikt EVLP: České soudy mlčí, justiční mafie řádí dál
Generální inspekce justice (GIJ) by měla provádět vlastní kontrolní činnost a přijímat a prošetřovat stížnosti na průtahy, chování a porušování zákonů a judikatury soudci, státními zástupci a služebními funkcionáři státní správy soudů a státních zastupitelství.
psali jsme: Kauza Lessy: GIBS sám sebe nepotopil. Stížnost předána Sněmovně
Podřízenost
GIJ by měl být podřízen prezidentovi republiky, který na návrh spojených senátních výborů jmenuje a odvolává ředitele. Prezident může maximálně třikrát vetovat návrh na ředitele, který v případě zvolení získává mandát na 6 let, jeho náměstek pak dokonce na 7. let. Podřízeností prezidentovi by se měl úřad odpolitizovat mělo by se zamezit účelovým manipulacím, kterým dochází ze strany GIBSu v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho
více zde: Máme toho plné zuby. Vemte GIBS Nečasovi !
Pravomoci
GIJ má právo vyžádat si předložení spisů a zvukových záznamů, potřebných pro prověřování podnětů, dále vyslýchat podezřelé a svědky, vstupovat do objektů, nahlížet do služebních počítačů, požádat o součinnost PČR nebo GIBS.
Kdo úkoluje GIJ?
Kontrolní činnost provádí GIJ na základě vlastního plánu kontrolní činnosti nebo na žádost oprávněných osob (např. prezidenta republiky, ministra spravedlnosti, předsedy Nejvyššího soudu ČR, nejvyššího státního zástupce, veřejného ochránce práv, předsedy vlády, předsedy Poslanecké sněmovny, předsedy Senátu, Ústavního soudu ČR) nebo na základě stížností občanů.
Výstupy z činnosti
a/ návrhy kárným žalobcům na udělení výtky jejich podřízeným
b/ návrhy veřejnému ochránci práv na zahájení kárného řízení
c/ návrhy protikorupčnímu státnímu zastupitelství na zahájení trestního řízení
d/ návrhy vedoucím funkcionářům státní správy soudů a státního zastupitelství
na nápravná opatření, vyplývající z poznatků z kontrolní činnosti
detaily návrhu na zřízení GIJ zde
Foto: seminář reforma justice
Další články z Rubriky Vize VV: