Nevídaným způsobem „vyřešilo“ vedení obce Stanovice korupcí zavánějící veřejnou zakázku. Poté co namísto původního projektu vyrostla diametrálně odlišná stavba od toho, na co obec získala dotaci, vyměnilo vedení obce původní ceduli publicity a mělo za to, že má po problému. Na tuto hru ale nepřistoupili opoziční zastupitelé za Věci veřejné, kteří zakázku na stavbu opěrné zdi v Dolním Dražově považují za jednu z typických ukázek zneužité dotace.
Soňa Riedlová Puškašová, opoziční zastupitelka za Věci veřejné ve Stanovicích na kauzu, která se táhne posledními dvěma volebními období, vytrvale upozorňuje. Postup obce kritizují i občané, kterým stavba pořízená za dotační finance nepříjemně zasáhla do života. „Jde o učebnicový příklad předražené a nesmyslné zakázky. Namísto původně plánované nové, více než sedmdesátimetrové opěrné zdi, firma opravila pár sesunutých metrů staré zdi a před ní postavila krajinu hyzdící železobetonové pilíře. I laikovi musí být jasné, že ty nemohly stát téměř čtyři miliony korun, které se z dotace vyčerpaly. Smutné na tom je, že tato částka se téměř rovná rozpočtu obce, že stavba narušila původní historický ráz malebné obce a že ani po dvou letech není jasné, jestli stát Státní fond životního prostředí obci peníze z dotace vyplatí ,“ říká Riedlová Puškašová.
čtěte také: Malá domů velkého zastupitele. Členka VV odhalila promyšlený plán
Ale popořadě. V Dolním Dražově, části obce Stanovice, se před lety uvolnil zhruba šesti metrový úsek historické opěrné zdi. Obec získala od Státního fondu životního prostředí dotaci na její rekonstrukci, jenže na místo opravy vyrostlo v chráněné krajinné oblasti betonové monstrum na několika pilířích. „Problémů v kauze je hned několik. Jedním ze s zásadních je skutečnost, že investor využil havarijního stavu původní opěrné zdi k tomu, aby mohl obejít stavební zákon a stavět bez povolení. Následně postavil něco, co původní projekt přesáhlo natolik, že by se bez povolení neobešel. Na tento aspekt případu ostatně upozornil i ombudsman Varvařovský. Nepochopitelné je chování lidí z vedení obce, starostky Kondelčíkové, místostarosty Bučka a bývalého starosty Kocourka, stejně jako pracovníků kontroly od SFŽP, které budí dojem, že celou věc kryli,“ uvádí Riedlová s tím, že kontrola fondu začala fungovat tak, jak má, až po dlouhém roce.
Foto: Vyměněná cedule s poupravenými parametry stavby
Opoziční zastupitelé za VV už v dubnu 2011, poté co zastupitelé odsouhlasili změnu projektu bez dostatečných podkladů, podali podnět na Státní fond životního prostředí k důkladnému prověření stavby a financování akce. „Skutečnost, že ani po dvou letech není stanovisko fondu jasné, nahrává spekulacím, že veškeré nekalosti kolem této dotační zakázky chce zamést pod stůl,“ domnívá se Riedlová Puškašová.
psali jsme: Vyhráli jsme bitvu! Nemocnice v Mariánkách přežije
Proti stavbě měli výhrady i občané Dražova, kteří si na jednání zastupitelstva stěžovali, že majitelé sousedních nemovitostí nebyli se stavbou dostatečně seznámeni a kvůli nové betonové zdi se nemůžou dostat auty ke svým domům. Upozorňovali také na to, že dodavatelská firma neprovedla na stavbě práce, za které dostala zaplaceno. Vedení obce ale jejich připomínky ignorovalo. Starostka Stanovic Alice Kondelčíková Soně Riedlové Puškašové odmítla poskytnout protokol z údajné kontroly ze SFŽP, která proběhla v listopadu 2012, a inspekci popřela, přestože Riedlová Puškašová má o jejím konání informace z předběžné kontroly auditorů krajského úřadu.
Další články z Rubriky Vize VV: