Šéf městské společnosti Služeb města Orlová (SMO) Alfréd Roik skončil před měsícem ve funkci a od té doby se ve společnosti děly podivné věci. Potvrdilo se to na posledním zasedání orlovského zastupitelstva. Hovoří se o neoprávněných skartacích některých materiálů, odvrtaných zámcích a jiných pofidérních praktikách.
Starosta Jiří Michalík (ČSSD) před zastupiteli řekl, že Alfréd Roik byl 20. března odvolán radou města z funkce místopředsedy představenstva firmy, která prodává teplo, sváží a likviduje odpad a provozuje většinu sportovních zařízení. Podle něj pak v podniku došlo k událostem, kvůli kterým bylo odvoláno celé představenstvo podniku.
Roik údajně skrýval dokumenty, které měl předat městu, což nyní řeší policie. Například složky s odměnami zaměstnanců SMO. Roik a další členové vedení prý měli odvrtat zámky kanceláře v SMO a skartovat některé dokumenty. Michalík dodal, že město dodnes neví o některých smlouvách.
čtěte také: Zvrácenost: Chtěla bojovat proti Šmejdům nahlas, Blesk jí vyhrožuje žalobou
Orlovský radní a předseda představenstva SMO Waldemar Danělišin vysvětlil důvod Roikova odvolání z funkce. Údajně za něj mohl především Roikův zvláštní a pro manažera podivný způsob komunikace.
V SMO nyní probíhá audit. Na dotaz poslankyně Drastichové, na co je audit zaměřen, Danělišin odpověděl, že na všechno. Vnitřní audit je téměř u konce. Forenzní má být na přelomu května a června. Danělišin řekl, že pro zastupitele připraví z auditu krátký výtah.
čtěte také: Drastichová po schůzce s náměstkem: Pochybuji, že jeden ředitel utáhne tři nemocnice
„My ale chceme znát celou zprávu z auditu, i kdyby to mělo být 300 stran. Proč stojí v Orlové gigajoule energie 597 Kč? Proč jsou zde tak vysoké marže? V Orlové je to 206 korun, ale například v Ostravě 99 Kč, což je o více než 100 korun levnější než v Orlové,“ srovnává fakta poslankyně Jana Drastichová (VV), která se jednání zúčastnila jako host a obyvatelka Orlové.
Co má radnice za lubem se Službami města Orlová a jejich penězi?
Zisk SMO z minulých let byl v roce 2011 vyčíslen na 40 milionů korun. „Kde je těch 40 milionů? Na co půjdou?“ ptá se Drastichová. Starosta města odpověděl, že na kanalizaci.
čtěte také: Starosta Kunkovic: Kvůli RUD nebudeme čistit vodu, nemáme na to
Poslankyně Drastichová připomněla, že v roce 2011 chtělo město SMO rozdělit na dvě části. Jak to dopadlo? Starosta Michalík řekl, že chtěli společnost rozdělit pro lepší kontrolu. Podle starosty Michalíka nebyl a není zájem prodávat SMO. Jenže slova starosty jsou v rozporu s usnesením z 18. zasedání Rady města Orlová konaného dne 2. 11. 2011, které doslova ukládá: „představenstvu a vedení společnosti pokračovat v oddělení tepelného hospodářství společnosti, jeho prodejem. K tomuto úkolu SMO, m.a.s. provede výběr z uchazečů o prodej tepelného hospodářství, kteří v současné době o prodej jeví zájem.“
Odpovědi vedení města a SMO na otázky poslankyně Drastichové nebyly ani dostatečné, ani konkrétní, ani pravdivé. Ta se však nevzdává: „Problematiku tepla v Orlové budu sledovat i nadále. Nejdříve budu chtít vidět závěr forenzního auditu.“
Čtěte také: