9. dubna se moravskoslezská poslankyně Jana Drastichová setkala s Jiřím Martínkem, náměstkem hejtmana pro zdravotnictví. Přesně o týden později rada kraje odvolala ředitele tří nemocnic a čtyři nemocnice propojila do dvou personálních unií.
Krajští radní totiž 16. dubna rozhodli, že krajské nemocnice budou fungovat v takzvaných personálních uniích: nemocnice Karviná-Ráj společně s nemocnicí Havířov a nemocnice ve Frýdku-Místku s nemocnicí Třinec. Zároveň odvolali z funkce stávající ředitele frýdecko-místecké nemocnice Miroslava Přádku, třinecké nemocnice Zdeňka Jiříčka a havířovské nemocnice Jana Ference. Poté rozhodli, že karvinskou a havířovskou nemocnici povede Petr Kovařík, řízení frýdecko-místecké a třinecké nemocnice se ujme Tomáš Stejskal.
čtěte také: Vítězství občanů. Roudnická nemocnice žije a už shání nové lékaře
„Při našem jednání jsem se pana náměstka Martínka zeptala, zda kraj chystá ve zdravotnictví nějaké významné kroky. Ujistil mne, že nikoliv,“ připomíná Jana Drastichová závěry schůzky a vyjadřuje své znepokojení: „Pan ředitel Kovařík řídí i nemocnici v Orlové a řídit tři nemocnice ve velkých městech s početnou spádovou oblastí je jistě velmi náročné. Nevím, zda to může být v silách jediného manažera.“
psali jsme: Píše mi zoufalý starosta Mariánek: Pane poslanče, stát cíleně likviduje naše město
Náměstek Martínek zdůvodňuje informační mlčení: „Omlouvám se, ale v době schůzky ještě nebylo učiněno definitivní rozhodnutí. Prakticky došlo pouze k výměně některých ředitelů. Nemění se tím nijak právní subjektivita nemocnic. Tím, že jeden ředitel řídí dvě nemocnice, má možnost srovnávat jejich fungování, nasmlouvané ceny apod. Dále v rámci úzkých porad bude navzájem sdílet zkušenosti a efektivní řešení. Věřím, že toto je jediná možnost, jak reagovat rychle a účinně na stávající ekonomickou situaci ve zdravotnictví. Vláda namísto, aby systém valorizovala, tak peníze ubírá.“
Jak to bude s Havířovem?
Primáři havířovské nemocnice však nejsou spokojení s vysvětlením personálních změn. „Když jsem v prosinci před svou interpelací ministra zdravotnictví zjišťovala situaci v nemocnicích ohledně smluv se zdravotními pojišťovnami a úhradovou vyhláškou, patřil právě ředitel havířovské nemocnice, Jan Ferenc, k nejkritičtějším. Doufám, že nebyl odvolán právě pro svou otevřenost a přímost,“ vnáší další pohled do problematiky poslankyně Drastichová. Paradoxní je, že náměstek Martínek je zároveň radním města Havířov, ale o změně neinformoval ani primátora Zdeňka Osmanczyka.
„Hlavně se bojím, aby v havířovské nemocnici nedošlo k tomu, k čemu došlo v orlovské nemocnici, tzn. že se začnou uzavírat některá oddělení a z nemocnice se postupně stane spíše LDN. Záminkou by mohlo být, že orlovská LDN nyní slouží i Havířovu,“ varuje Drastichová.
čtěte také: Vyjde facka poslanci a učiteli nastejno? Drastichová: Ať to prověří institut
Náměstek Martínek však ubezpečuje: „V žádném případě nedojde k uzavírání žádných oddělení. Jak jsem říkal na naší společné schůzce, jednání s pojišťovnami o uzavření smluv byla dlouhá a náročná. Je nasmlouvaný rozsah péče, který je z pohledu pacientů optimální. Havířovská nemocnice je z hlediska péče vyprofilovaná.“
„Budu pozorně sledovat, jak si nemocnice povedou,“ slibuje poslankyně Drastichová.
Další články z rubriky Vize VV: