Klasnová: Ministr Toman nedrží slovo. Po schůzce s Tvrdíkem otočil

13.09.2013
Klasnová: Ministr Toman nedrží slovo. Po schůzce s Tvrdíkem otočil

V srpnu, před hlasováním o důvěře Rusnokově kabinetu, se Kateřina Klasnová sešla s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Ten jí a Věcem veřejným přislíbil, že bude okamžitě řešit jak personální situaci v Lesích ČR - tedy změnu managementu a dozorčí rady - tak předražené zakázky, které jsou v řadě případů předmětem vyšetřování Policie ČR. Nestalo se.

 

 

 "Ministrovi Tomanovi jsem předala například údaje o platbách za externí právní služby, které jen za tři roky tohoto volebního období činily půl miliardy korun. Stamiliony kasírovaly advokátní kanceláře Toman a Devátý a Jansta a Kostka," říká Klasnová.

Za tyto a další tunely, například v oblasti IT,  je plně odpovědný i současný pověřený generální ředitel Michal Gaube, který působil do doby rezignace Svatopluka Sýkory jako ekonomický ředitel.

čtěte také: Zase Rittig? Klasnová prodej domu na Václaváku jen tak nenechá, požene to k soudu


Místo slíbeného odvolání ministr zemědělství v médiích Gaubeho tým pochválil. Hospodaření Lesů ČR je prý v pořádku a "bez excesů". Lesy ČR přitom například, jak uvedla média, v srpnu uzavíraly další tendr na právní služby na dva roky v hodnotě 170 mil. Kč. 

"Považuji to za výsměch. Původně měl být sice tendr na 400 milionů korun a na čtyři roky, takže to zdánlivě vypadá, že Lesy ČR v uvozovkách šetří, ale reálně dochází k dalšímu tunelu," vysvětluje Kateřina Klasnová.

Že vše není v pořádku, dokazuje i další trestní oznámení, tentokrát podané Transparency International kvůli IT zakázkám. Policie také nadále prošetřuje například netransparentní rozprodej nemovitostí Lesů ČR za stovky milionů korun, na který upozornila ve svém trestním oznámení právě Klasnová. Podezřelé zmatky panují také okolo nového výběrového řízení na generálního ředitele. Ministr Toman nejprve sdělil, že žádné výběrové řízení nevyhlásí. Pak na téma změn ve vedení státního podniku dlouze mlčel, aby o víkendu po dvou měsících a po schůzce v hotelu Augustine s Jaroslavem Tvrdíkem, Martinem Nejedlým a Michalem Haškem  sdělil, že "jméno již vnitřně zná".  Poté, co se však informace o jejich schůzce dostala na veřejnost, Toman opět změnil názor a od středy již prohlašuje, že vypíše konkurz, který původně odmítal. A jak jinak než nikoli ihned, ale až příští týden. Aby ho mohl nový ministr zrušit a Michal Gaube zůstal pověřen vedením Lesů ČR do konce roku.

čtěte také: Klasnová nepolevuje ani bez mandátu: Drábkova deforma se musí napravit 

"Mrzí mne, že ministr Toman nedrží slovo. Hotelovou schůzku minulý týden nepovažuji za zcela náhodnou a obávám se, že je nadále personální politika v Lesích ČR a dalších státních firmách v gesci ministra zemědělství řízena zákulisními hráči. Stejně, jako tomu bylo například za exnáměstka ministerstva Romana Bočka, kterého v korupční kauze Nagyová obhajuje advokát Lesů ČR a spolumajitel příjemce stovek milionů od Lesů ČR - advokát Toman," konstatuje Klasnová. 

doporučujeme: Klasnová zděšena: Z bývalého kostela, kde kázal Hus, má být nevěstinec

"Ministr Toman by měl veřejnosti vysvětlit, proč po půldruhém měsíci nebyl schopen vypsat výběrové řízení na ředitele Lesů tak, aby mělo jasnou šanci na úspěšné uzavření. A především - aby stihl realizovat personální změny tak, jak slíbil Věcem veřejným - tedy bezodkladně.  Stejně tak by měl vysvětlit svá prohlášení o Gaubeho vedení, které označuje za tým "bez excesů" za situace, kdy je zde další detailně zdokumentované trestní oznámení. A konečně - měl by také jasně sdělit, zda jednal či nejednal o Lesích ČR v hotelu Augustine. Informace z médií o tom, že peníze z IT zakázek Lesů ČR končily u lidí blízkých ČSSD, by tak možná mohly nabýt jasnějších kontur. Stejně jako role některých členů SPOZ, jako je třeba Martin Nejedlý,"  dodává Klasnová.

O situaci v Lesích ČR se exposlankyně zajímá intenzivně již téměř tři roky. V návaznosti na šetření NKÚ podala trestní oznámení, s Lesy ČR také vede soudní spory kvůli svobodnému přístupu k informacím.

 

Čtěte také:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky