Na konci srpna předala bývalá předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová spolu se zástupci petentů do rukou šéfa petičního výboru senátu Marcela Chládka petici proti nespravedlivému zrušení příspěvku invalidům. Klasnová se v roli poslankyni tomuto tématu velmi věnovala a nepřetržitě upozorňovala na chyby Drábkovy sociální reformy. Ve své snaze nehodlá polevit ani po rozpuštění Sněmovny.
„Problematikou postavení těžce zdravotně postižených se zabývám již několik měsíců a bylo mi ctí právě s těmito lidmi předat v Senátu petici proti dopadům asociální reformy Jaromíra Drábka, kterou podepsalo na třicet tisíc lidí,“ uvedla Kateřina Klasnová.
Do senátu spolu s Klasnovou přišly organizátorky petice Irena Schönweitzová a Veronika Smutná, obě matky dcer s amputovanou nohou nad kolenem, a právnička Zdena Cupková ze Sdružení zdravotně postižených. Dorazil ale také Jaroslav Petrouš, paralympionik, který na problém reformy upozornil před časem charitativním výstupem na Sněžku.
čtěte také: Klasnová zděšena: Z bývalého kostela, kde kázal Hus, má být nevěstinec
Klasnová se spolu se svou kolegyní Janou Drastichovou snažila prosadit i potřebnou legislativní úpravu, jež by postavení těžce zdravotně postižených vrátila do doby před začátkem Drábkovy reformy. V rámci snahy upozornit na vzniklý problém se také obě poslankyně účastnily začátkem června výstupu na Sněžku, kde předaly šek na deset tisíc korun malé Simonce, která je po amputaci nohy vinou nynější legislativy považována za osobu bez vážné vady nosného ústrojí.
Foto: Jana Drastichová, Kateřina Klasnová na vrcholu Sněžky
Na tahu Senát
Míč je nyní na straně horní komory Parlamentu. „Senátora Chládka jsem se také ptala, jaký podle něj bude mít osud novela zákona o sociálních službách, kterou Sněmovna ještě na poslední chvíli stihla schválit a jež napravuje některé Drábkovy „deformy“. Senátor mě ujistil, že novela by měla horní komorou bez problémů projít,“ uvedla Klasnová.
čtěte také: SANEP: Klasnová mezi nejdůvěryhodnějšími političkami
Pokud Senát novelu skutečně schválí, dojde k nápravě věcí, o něž žádá právě i petice: příspěvek na motorové vozidlo budou dostávat i lidé s nohou amputovanou nad kolenem, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P obdrží příspěvek na mobilitu. V neposlední řadě pak dojde k oddělení přiznávání průkazů od zákona o sociálních službách. „Jinými slovy přiznání průkazu nebude vázáno na poskytnutí příspěvku na péči,“ vysvětlila Klasnová.
Ještě před projednáním novely v Senátu budou návrh obhajovat na půdě petičního výboru právě Klasnová s Cupkovou ze Sdružení zdravotně postižených. Toto jednání by se mělo uskutečnit krátce před 12. září, kdy je novela na programu senátní schůze.
psali jsme: Obětovali zdraví pro republiku, nyní olympionici živoří. Vláda: nezajímá
Obě dámy se také ve svém tažení za nápravu nepříznivého stavu setkaly s náměstkem ministra práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou a zástupci legislativního odboru MPSV, a to za účelem navazující vyhlášky k novele zákona o sociálních službách. Přesná kritéria přiznávání průkazů a výhod totiž nejsou navržena přímo v zákoně, ale má je určovat právě ministerská vyhláška.
„Obávám se, aby v konečném důsledku nebylo přiznávání průkazů stejně přísné či ještě přísnější než dnes a o průkazy tak nepřicházeli další těžce zdravotně postižení lidé,“ vyjádřila skepsi Cupková. Doufejme ale, že celé tažení nakonec nepřijde vniveč a 30 tisíc podpisů pod peticí a úsilí iniciátorek nepřijde vniveč.
Články z rubriky Zákulisí: