Vysoká hra o stamiliony. Prolux a kauza Berka má společného jmenovatele

15.10.2012
Vysoká hra o stamiliony. Prolux a kauza Berka má společného jmenovatele

Občanské sdružení Společná obrana www.spolecnaobrana.net opakovaně upozorňovalo orgány činné v trestním řízení i média na souvislosti mezi PROLUXEM a téměř zapomenutou kauzou soudce Berky. Policie, ani Státní zástupkyně JUDr. Jana Polanská dozorující vyšetřování společnosti PROLUX Consulting Int.s.r.o. se těmito skutečnostmi vůbec nezabývali a vyšetřování PROLUXU bylo v květnu 2011 po čtyřech letech „zameteno pod koberec“ s odůvodněním, že skutková podstata trestného činu podvod, ani zločinné spolčení, nebyla naplněna.

  

Kauza skupiny kolem ústeckého soudce Jiřího Berky se táhne od roku 2003 a objevuje se v ní deset údajně zmanipulovaných konkurzů podniků. Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů. Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka.

Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov. Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů se v případu zpovídá 12 obžalovaných. Dotčeným firmám podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat.

6. dubna 2010 byl soudce Berka odsouzen na devět let, stejný trest soud udělil i Thonatovi a Větrovci.Zástupci konkurzního správce Petru Tuhému udělil soud osm let vězení, soudnímu znalci (dnes vicepresidentovi PROLUXU) Martinovi Jurenkovi sedm let a osm měsíců. Miroslava a Karel Melicharovi dostali za legalizace výnosů z trestné činnosti po osmi letech vězení. Zaměstnanec zpeněžování konkurzní podstaty Lubor Kindl dostal 6,5 roku.

 

 Foto: Martin Jurenka zdroj TV Nova

Že byl někdo usvědčen a zatím nepravomocně odsouzen pro podvodné jednání, samozřejmě nemusí automaticky znamenat, že se podílí i na další zločinnosti. Nicméně jak se říká „vrána k vráně sedá!“

Přes 600 trestních oznámení podaných poškozenými klienty PROLUXU, desítky svědeckých výpovědí bývalých zaměstnanců PROLUXU a škoda kterou tato firma lidem způsobila odhadem převyšující 400 milionů korun, státní zástupkyně Polanská  nepovažovala za dostatečně průkazný materiál k tomu, aby na PROLUX uvalila žalobu.

psali jsmeDokonáno jest! Prolux to u soudu projel a musí zacvakat

„Naše sdružení to ale nevzdává!“ říká předsedkyně Světlana Glaserová, která  v květnu 2012 podala přes datovou schránku Trestní oznámení tentokrát již nikoli na makléře, ale na jednatele a vedoucí pracovníky PROLUXU. Tedy na Petra Jasanského, Miroslavu Šebkovou, Karolinu Valentovou, Daniela Bláhu a výše zmíněného Martina Jurenku. Od té doby uplynulo již 5 měsíců, avšak ze strany Policie ČR OHK jsme se prozatím nedočkali ani odpovědi, ba dokonce ani potvrzení přijetí tohoto Trestního oznámení. Asi mají jiné starosti, než honit podvodníky!“

 

čtěte také

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky