Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo již před několika měsíci návrh novely zákona o platech představitelů státní moci. Ten v zásadě přináší další benefity pro poslance. Věci veřejné ústy předsedkyně poslaneckého klubu Kateřiny Klasnové při pátečním druhém čtení zopakovaly, že považují novelu v současnou chvíli za naprosto nemyslitelnou.
Pokud by byla rozpuštěna Sněmovna, poslancům by měly zůstat ještě další dva měsíce jejich kanceláře ve volebním obvodě. Předsedové výborů, klubů a dalších orgánů, tedy skoro pětina dolní komory, by měla nárok také na služební auta.
Na plně vybavenou kancelář ve volebním obvodu, kterou mají všichni poslanci, Sněmovna platí od 9 až do 27 tisíc korun měsíčně. Záleží na velikosti města. Na služební Octavie mají podle zákona nárok předsedové výborů, klubů a stálých delegací. Používat je mohou také předsedkyně a místopředsedové komory, kteří ale mají navíc služební BMW s řidičem. Kateřina Klasnová ještě coby místopředsedkyně Sněmovny služební vozidlo odmítla.
čtěte také: Nemocným se uleví. Schválili jsme legalizaci konopí pro léčebné účely
“Za Věci veřejné zcela odmítám jakékoli zvýhodňování politiků, včetně toho, že by opět nebyly zdaněny poslanecké náhrady. Stejně tak nevidím důvod, proč by sněmovna měla po svém rozpuštění platit poslancům kanceláře, auta či asistenty až do voleb. De facto by jim tak přispívala na předvolební kampaň,” uvedla Kateřina Klasnová.
doporučujeme: NKÚ si už může posvítit skoro všude. Jen v ČEZu zůstává kvůli Peake zhasnuto
Klasnová sama předložila pozměňovací návrhy, jimiž by platy politiků zůstaly zmrazeny až do roku 2015 a také by konečně byl určen orgán, který by určoval poslancům sankce za absence na jednáních. Právě Klasnová přitom stála za iniciativou zdanění poslaneckých náhrad, k němuž došlo poprvé až v tomto volebním období.
Další články z Rubriky VV: