Sám jsem dnes dorazil na zasedání plzeňského zastupitelstva, abych se přesvědčil, zda nakonec bude vedení města společně s vedením teplárny prosazovat drahou nedomyšlenou variantu výstavbu spalovny v Chotíkově, na kterou doplatí městský rozpočet. Nemýlil jsem se, hrozba finanční tragédie se dnes stala skutečností.
Plzeň je bezesporu výjimečné město, mimo jiné i proto, že vlastní velmi výdělečnou Plzeňskou teplárenskou společnost. Schodkový rozpočet zadlužené možná i předlužené Plzně stojí a padá na pravidelně vyplácené 150 milionové dividendě od z teplárny do městské kasy
Dnes se však na zastupitelstvu města schválila nekompletní strategie dalšího rozvoje teplárny počítající s obrovským zadlužením, spojeným s investicí do výstavby spalovny v přilehlé obci Chotíkov. Navržená varianta výstavby spalovny není jednoznačně nejlevnější variantou, například sám dokument hovoří o možnosti rekonstrukce teplárny s tzv. fluidním kotlem umožňujícím i spalování odpadu, který je navíc levnějším řešením investice v řádu stovek milionů korun, přesto proces EIA se na tuto variantu ani nepřipravuje. Naopak chotíkovskou variantu spalovny bez ohledu na podané žaloby proti územnímu rozhodnutí chce vedení teplárny nyní rychle zavázat smlouvami s již vybraným dodavatelem.
Foto: Zasedání zastupitelstva Plzeň 24.1.
Pokud žaloby město prohraje, což známe například z výstavby dálnice D8 do Německa, nebude moci spalovny postavit a naopak bude muset dodavateli stavby uhradit ušlý zisk a náklady spojené s výstavbou do doby zrušení územního rozhodnutí. Proč město nestaví nejlevnější variantu, proč tlačilo na poslední chvíli nekompletní strategii vyviňující vedení teplárny i města z toho, že bude třeba zdražovat teplo či umenšit zisk, resp. dividendy městu? Kdyby předsedou představenstva byl altruista a ne kmotr Roman Jurečko, tak bych tolik nevetoval, takto však musím.
související: Jurečkova Teplárenská tlačí dražší projekt spalovny. Zaplatí ho lidé
Na dnešním zastupitelstvu jsem také připomněl půlmilionovou výroční zprávu Plzeňské teplárenské, kdy jeden výtisk zprávy přišel na 2 tisíce Kč. Asi je jistě náhoda, že autorem této předražené zakázky je pan domácí Jurečkovy milenky. O této předražené zakázce se už delší dobu mluví, ale město sveřepě odmítalo na interpelace členky plzeňských VV Lucie Šrailové odpovídat. Dnes nejprve Jurečko odmítl mé sdělení opětovně komentovat, ale na opakovaně výzvy opozičních zastupitelů však musel a vše doznal.
více zde: Jurečkova teplárna zdražila, ale za výroční zprávu utrácí statisíce
Související: