Městská společnost Plzeňská teplárenská chce draze stavět spalovnu v obci Chotíkov u Plzně. Odhadovaná cena vyjde až na tři miliardy korun, ale podle odborné studie spalovna mohla být o polovinu levnější. Dá se očekávat, že na neefektivní projekt nakonec doplatí lidé, kterým teplárenská nejspíš rapidně zvýší cenu za teplo, co už ostatně avizovala.
Pro Plzeňskou teplárenskou, firmu s ročním ziskem tři sta miliónů korun, je projekt spalovny v Chotíkově neúnosnou finanční zátěží. Přitom tomu tak nemuselo být. Spalovna totiž podle původních plánů měla stát přímo v blízkosti Plzeňské teplárenské, což by podle studie firmy HDR Engineering , Inc., kterou si společnost nechala zpracovat už před deseti lety, bylo o 1,5 miliardy levnější než nynější umístění v Chotíkově. A to při srovnatelné ekologické zátěži.
čtěte také: VV si posvítily na Stanovice: Obecní pronájem lesů "zavání"
„Město oficiálně uvádí, že jediným důvodem ke změně v umístění spalovny je nedostatečný příjezd k teplárenské. Paradoxní přitom je, že zatímco přímo k teplárně vede železnice, v Chotíkově nejenže chybí železnice, ale v oblasti je vzhledem ke kapacitě spalovny i nedostatečná silniční síť,“ reaguje členka plzeňských Věcí veřejných Lucie Šrailová. „Věci veřejné požadují, aby zastupitelstvo města Plzně prověřilo dosavadní postup příslušných správních orgánů a dozorčí rady Plzeňské teplárenské ve věci spalovny Chotíkov,“ dodává Šrailová.
čtěte také: A co děti? Nemají si kde hrát. Zbůšský starosta ve spárech policie
Takový postup vítá Václav Ženíšek, který dlouhodobě bojuje proti mnohým kontroverzním krokům města. „Doufám, že si už každý zastupitel v souvislosti s dotacemi do vodárenské a kanalizační infrastruktury uvědomil, že dotace z fondů EU na projekty generující zisk nejsou zcela zadarmo a že občané až polovinu těchto prostředků zpětně zaplatí v ceně služby. Proto není úplně nejpodstatnější výše dotace, kterou je možné na realizaci projektu získat, ale jeho kvalita a efektivita,” komentoval situaci Ženíšek.
Psali jsme: