Naše kampaň proti drahým potravinám sice vyvrcholila protestním nákupem, na který jsme vás zvali, nicméně ještě zdaleka neskončila. Opět jsme obrazili naše sousední země, abychom zjistili aktuální ceny potravin.
Nákup proběhl 3. ledna a jako destinace byly zvoleny naše sousední státy, tedy Polsko, Německo, ale také a Slovensko, kde premiér Fico kvůli vysokým cenám potravin chystá zavedení tzv. Potravinové kobry, která by měla přemrštěné marže hlídat.
doporučujeme: Zdržím se invektiv, pane Babiši. Za mě hovoří grafy
Nákup v příhraničních oblastech Německa a Polska nás tradičně vyšel levněji, a to tím spíše, že Nečasova vláda prosadila 15% dolní sazbu DPH, a zvedla tak od nového roku cenu potravin. Pro objektivitu a validitu jsme volili řetězec Kaufland a soustředili se na nákup základních potravin.
Jak vidno, Německo vyšlo o cca 46 korun levněji a Polsko dokonce o 140 Kč na nákupu, který jsme pořídili v ČR za 657 korun.
Slovensko na druhou stranu vyšlo skoro ve všech položkách dráž, ale to i kvůli výši DPH, která je zde nastavena na 20% a patří k nejvyšším v Evropě.
související: Prazdroj se chová doma jako predátor. Zákon mu to umožňuje
Unikát
Obchodní prostředí na českém trhu s rychloobrátkovým zbožím, tedy v zásadě s potravinami, je ve dvou případech unikátní. V prvé řadě tu panuje téměř dokonalá konkurence mezi obchodními řetězci, jelikož ani jeden z nich nemá ani 10%ní podíl trhu. To je pro spotřebitele dobrá zpráva, jelikož konkurenční prostředí přispívá ke snižování cen. K tomu ale nedochází, protože na straně druhé je tu další unikát, a to v počtu, resp. v síle velkododavatelů, který první výhodu zcela eliminuje. Tito velkododavatelé svým dominantním postavením ovlivňují 75% vašeho nákupního košíku.
Toto zneužívání jim umožňuje zákon o významné tržní síle, který VV chtějí změnit.
Články z rubriky Zastavme růst cen potravin: