Korespondence uvnitř: Nechceme pomáhat řetězcům, ale českým malovýrobcům

03.12.2012
Korespondence uvnitř: Nechceme pomáhat řetězcům, ale českým malovýrobcům

Věci veřejné připravují novelu zákona o Významné tržní síle, jehož současné znění nahrává velkovýrobcům potravin typu Andreje Babiše. Některá média naší snahu buď nechápou, nebo úmyslně překrucují. Jsem naproti tomu velmi rád, když se čtenáři mého webu snaží se mnou na toto nebo na jiné téma komunikovat. 

 

  

O víkendu se mi ozval podnikatel pan Copák a kritizoval mě, že se snažíme vycházet vstříc potravinovým řetězcům na úkor malých českých výrobců. Z mé odpovědi panu Copákovi je myslím dobře patrné, že tomu tak není. Jen podotýkám, že pan Copák souhlasil se zveřejněním e-mailu.

  

Dobrý den, pane poslanče,

po zběžném přečtení Vašich stránek na mě dělá dojem, že si myslíte, že umravňovat pana Babiše je základní problém české ekonomiky. Problém české ekonomiky jsou hypermarkety. Uvědomujete si, že jsme v české republice přenechali de facto celý obchod řetězcům? Projděte se někdy po Jablonci nad Nisou a jiných městech a podívejte se, jakým tempem tam přibývají malé opuštěné krámy s tím, jak se tam staví Kauflandy a Spary.

Stejné je to po celé republice. Kdo toto zastaví??? To nikdo nahoře nevidí jaké je to zlo? Ještě si pak na vašich stránkách přečtu o tom, jak chcete dát hypermarketům větší práva. To je jim málo statisícové listovné za každou položku, co prodávají? Víte, kolik malých dodavatelů už zlikvidovali? Kdo si může proboha dovolit dodávat do Tesca, Kauflandu a spol. skoro už ani Babiš. Je to taková síla, která ničí celou ekonomiku. Už před padesáti lety se vědělo, že jedno pracovní místo v hypermarketu, zničí tři v okolí, tak proč to nikdo neví v českém parlamentu? Bylo by fajn, kdybyste se zamysleli nad tím, co je špatně už na začátku ekonomického řetězce a neřešili až důsledky.

1) špatně je to, že hypermarkety v ČR zlikvidovaly 1 milion pracovních míst - zemědělství - diktují nehorázné výkupní ceny

2) zlikvidovaly spoustu potravinářských, drogistický a jiných velkoobchodů zaměstnávajících tisíce lidí

3) zlikvidovaly tisíce malých živnostníků, kteří zisk utráceli v ČR ve stavebnictví a dalších věcech místo toho, aby profitovali akcionáři Tesca. 

Prostě problém celé ČR je to, že jsme celý obchod přenechali řetězcům a jen blázen to nevidí. Ekonomika nefunguje. Fakt divné, když na každé vesnici je Tesco, Penny, Lidl, kteří vysávají českou ekonomiku. Zamyslete se tam nahoře proboha! 

s pozdravem Bc. Michal Copák - zatím ještě podnikatel než mě převálcuje Tesco nebo Kaufland, pak půjdu na pracák

 

Dobry den, pane Copáku,

velmi Vám děkuji, že jste mi napsal. Co se týče odpovědi, není mým cílem chránit obchodní řetězce, ale omezit moc dominantních výrobců potravin tím, že velcí potravináři nebudou vůči obchodním řetězcům chráněni. Současný zákon víc než malé české výrobce reálně chrání Babiše a spol.

související: VV nejdou proti malým potravinářům, chtějí jim pomoci!

Druhou neméně významnou rovinou mého záměru je, že naopak malý a střední český výrobce potravin musí být více chráněn, jak vůči řetězcům, tak ale i vůči dominantním konkurentům, tedy velkým výrobcům. Malé zemědělce drtí jak obchody, tak velcí výrobci především při výkupu základních komodit. Jak je možné, že cena rohlíku vyroste o 60% a cena pšenice jen o 20% za dva roky? Je to tím že Babiš vlastní 35- 40% mlýnů a pekáren a ty drti nejen v horizontální ale především ve vertikální ose dodavatele prvovýrobce.

více zde: Zdržím se invektiv, pane Babiši. Za mě hovoří grafy

Můj první návrh je chránit zákonem malé a střední výrobce do výše 200.000.000 Kč ročního obratu a již dnes mám zpětnou vazbu, že tuto hranici je třeba zvednout. Nicméně proto jsem organizoval seminář, abych debatu ve společnosti otevřel. I Vám budu vděčný za konkrétní nápady. Rovnou ale říkám, ze zrušení obchodních řetězců je při mezinárodní ochraně investic nereálný cíl. Co však vidím za reálný krok, je výrazné zpřísnění výstavby nových obchodních center. Tímto opatřením by se neměl nezhoršovat současný stav. 

S pozdravem Vít Bárta

Pojeďte s námi: Ukažme vládě dlouhý nos. Pojeďte s námi na levnější nákup!

  

Články z rubriky Zastavme růst cen potravin:

 

Sdílení
Je třeba zamíchat s cenami pečiva

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky