O záchraně barokního zámečku v pražských Petrovicích se mluví už téměř 20 let, mezitím se jeho stav dál zhoršuje. Přispět k vyřešení problému chce i poslankyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová, která při návštěvě tamní radnice poradila, co dál. Skončí majitelka zanedbané památky před soudem?
Restituční spory o architektonickou chloubu pražských Petrovic, které se táhnou od 90. let, postupně pohřbívají barokní objekt, který má statut historické památky. V současnosti je jeho majitelkou paní Andrea Isholová, podle záznamu v Katastru nemovitostí ČR je však znovu podána žaloba na určení vlastnického práva. Restituentům zřejmě leží v žaludku právě zámek s nádvořím na pozemku o rozloze necelých dvou hektarů. Soudní spory neberou konce, a než se nebohý zámek konečně dočká právoplatného majitele, zřejmě z něj nic nezbude.
„Existují zákonné cesty, jak tuto památku zachránit. Moc času jí ale nezbývá,“ konstatovala poslankyně za Věci veřejné Kateřina Klasnová, která se dozvěděla o osudu zámku od člena klubu VV Praha 15 Miloše Pavlíčka. Do Petrovic se tento týden vypravila, aby neutěšený stav objektu viděla na vlastní oči, v doprovodu režiséra Pavla P. Riese, prezidenta Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD), které se snaží o záchranu řady historických skvostů, například Lázní Kyselka či zámku v Rožmitálu pod Třemšínem.
psali jsme: Dříve pýcha, dnes ostuda. Barokní zámek v Petrovicích stále chátrá, Kdo je na vině?
Pokuty nic neřeší
Nezájem majitelky a absence údržby jsou na petrovickém zámku patrné na první pohled. „Snažíme se stále dokola s paní Isholovou jednat, ale je to marné. Už dokonce dostala pokutu,“ posteskla si starostka Petrovic Olga Hromasová. „Většinu času žije údajně v Kanadě, našemu úřadu dluží i za nutnou údržbu pozemků. Korespondenci nepřebírá, faktury neplatí.“ Setkání s Kateřinou Klasnovou, Pavlem Riesem a dalšími zástupci strany Věci veřejné jí nabídlo konkrétní podporu, rady a nové možnosti, jak postupovat v jednání s restituentkou a co nejrychleji zabránit totální devastaci objektu.
Podle Riese úřady často jen přihlížejí devastaci památek nejen z pohodlnosti, ale především v důsledku neznalosti Zákona o státní památkové péči. „Pokud se majitel o památku řádně nestará, jedná se o trestný čin se sazbou až tří let odnětí svobody,“ zdůrazňuje.
Zašlá sláva
Na zámku Petrovice, který byl postaven počátkem 18. století v místech bývalé tvrze, pobývala i řada významných osobností. Například v roce 1861 se stal jeho majitelem významný francouzský chemik Nicolas Bellot, spoluzakladatel firmy Sellier-Bellot, která vlastnila továrnu na výrobu nábojových kapslí na pražském Žižkově. V roce 1912 si petrovické panství pronajal Ludvík Kolben, spolumajitel světoznámých závodů těžkého strojírenství Českomoravská Kolben-Daněk (ČKD). V roce 1925 zámek koupil bývalý hospodářský správce Petrovic Roman Danner a vzápětí ho kompletně zrekonstruoval jeho bratr Zdeněk, ředitel Občanské záložny ve Vršovicích.
čtetě také: Praha 1 má brajgl v účetnictví, unikl ji soud za 3 miliony
Od úřadu k úřadu
Člen VV Miloš Pavlíček začal bojovat o záchranu barokní stavby před třemi lety, žádal o pomoc všechny možné úřady, od ministerstva kultury přes památkáře až po prezidentskou kancelář. Jeho zásluhou vznikly i televizní reportáže pro pořady Reportéři ČT a Z metropole.
Starostka Olga Hromasová se zase marně snažila dohodnout se současnou majitelkou Andreou Isholovou, jejíž nečinnost rozhodně nepramení z nedostatku finančních prostředků. Média totiž zjistila, že kromě zámku a řady pozemků v Petrovicích vlastní ještě přinejmenším dva domy v Praze. Navíc zlí jazykové tvrdí, že na totální zkázu objektu čeká, aby pak mohla pozemky snadno rozprodat. Až po nynějším jednání s poslankyní za VV Kateřinou Klasnovou a ředitelem ASORKD Pavlem Riesem se snad začne blýskat na lepší časy. Nezbývá než doufat, že skutečná záchrana zámku začne dříve, než spadne.
Foto: Kateřina Klasnová na zámku v Petrovicích
článek vyšel na webu VV
Další články z rubriky Vize VV: